صفحه بعد ترفند اسرائيل براى كنترل انتفاضه‏الاقصى صفحه قبل

ترفند اسرائيل براى كنترل انتفاضه‏الاقصى

با شدت گرفتن انتفاضه‏الاقصى رژيم صهيونيستى براى كنترل انتفاضه به حربه‏هاى گوناگونى از قبيل: حمله نظامى، محاصره اقتصادى، ادامه مذاكرات، ترور رهبران انتفاضه، متوسل شد. علاوه بر اين ترفندها، رژيم صهيونيستى در صدد برآمد تا با استخدام مزدورانى از سوى خود فلسطينيان، ضمن جمع‏آورى اطلاعاتى كامل از روند انتفاضه و ترور رهبران انتفاضه به دست اين نيروها، ضربه‏اى اساسى به فلسطينيان وارد كرده و انتفاضه را مهار و خاموش كند. بر اساس تحقيقات دستگاه‏هاى امنيتى فلسطين، سرويس‏هاى اطلاعات رژيم صهيونيستى جمال عبدالرزاق يكى از فرماندهان اصلى جنبش فتح را توسط دايى و ابراهيم بنى عوده يكى از فرماندهان سرويس نظامى حماس در كرانه باخترى را به دست پسر عمويش، حسين عبيات يكى از رهبران بلندپايه تنظيم و دكتر ثابت دبير كل جنبش فتح در طولكرم را نيز توسط مزدوران ديگرى به قتل رساندند. عمليات ترور بيشتر در مناطق تحت تسلط حكومت خودگردان كه معروف به مناطق \"الف\" است اجرا شد. هدف رژيم صهيونيستى از اين اقدام ايجاد آشوب و ناامنى در ميان محافل و سازمان‏هاى فلسطينى و تهديد يكپارچگى و انسجام جامعه فلسطينى بود. با اين روش اسرائيل و سرويس‏هاى امنيتى آن مى‏خواست تا با كم‏ترين هزينه، انتفاضه‏الاقصى را كنترل كند.
پس از اين كه اين ترفند اسرائيل از سوى برخى عناصر فلسطينى مزدور، عليه فعالان انتفاضه به اجرا در آمد تشكيلات خودگردان، مجد مكاوى 27 ساله و علام بنى عوده 25 ساله را در تاريخ (13 - 1379/10/24 ژانويه 2001) به اتهام همكارى با اسرائيل در ترور رهبران انتفاضه، اعدام كرد. مكاوى در داخل يك پاسگاه پليس در غزه با شليك گلوله اعدام شد. مكاوى به دليل خيانت به وطن و به مخاطره افكندن امنيت ملى و فراهم آوردن موجبات مرگ برخى از اعضاى فتح، مانند عونى اسماعيل، سامى ابولبن، نايل على داوى، جمال عبدالرزاق، به اعدام محكوم شد. بنى عوده نيز به اتهام همكارى با نيروهاى امنيتى اسرائيل در جاسازى بمبى در ماشين ابراهيم بنى عوده محكوم شد.
انجمن غير دولتى حقوق بشر و محيط زيست فلسطين در اين باره اعلام كرد كه از فوريه 1995، دادگاه‏هاى فلسطين 35 حكم اعدام صادر كرده‏اند، فريح ابومدين وزير دادگسترى فلسطين اين اعدام‏ها را پيغامى روشن براى كسانى خواند كه به فكر خيانت به ملت و سرزمين خود هستند. چند ساعت پس از اعدام افراد نامبرده، دادگاهى در بيت‏اللحم چهار تن ديگر از جمله محمد دى فلاح و هشام موسى حامد را به اعدام و حنا منصور سلمه و وجيه محمد عوادا... را به حبس ابد محكوم كرد. اما اين اقدام تشكيلات خودگردان با واكنش‏هاى شديدى از سوى رژيم صهيونيستى و جامعه بين‏المللى رو به رو شد.
اتحاديه‏ى اروپا از اعدام فلسطينى‏هاى متهم به همكارى با اسرائيل توسط مأموران تشكيلات خودگردان ابراز ناخرسندى كرد. دولت سوئد كه رياست دوره‏اى اتحاديه اروپا را بر عهده داشت، اعلام كرد: اين اعدام‏ها جنبه قانونى ندارد و از مقامات فلسطينى خواست، از اعدام افراد بيشتر در آينده خوددارى كند. ايهود باراك نخست‏وزير )وقت( رژيم صهيونيستى پيام اعتراض‏آميزى مبنى بر محكوميت اعدام فلسطينى‏هاى مظنون به همكارى با اسرائيل منتشر كرد. باراك گفت:

»بسيار تأسف‏آور است كه تشكيلات خودگردانى كه در پى اثبات موجوديت خود مى‏باشد دادگاه‏هاى فرمايشى برگزار مى‏كند كه يادآور دوران‏هاى تاريك تاريخ مى‏باشند.«

موشه كتساف رئيس جمهور اسرائيل نيز از ياسر عرفات خواست بر صحنه تلويزيون ظاهر شود و صريحاً دستور قطع اين گونه اعدام‏ها را صادر كند كه در غير اين صورت، اسرائيل نمى‏تواند به گفت‏وگوهاى صلح ادامه دهد. گروه‏هاى حقوق بشر اسرائيلى، اعدام‏هايى را كه توسط دولت خودگردان انجام شد، شديداً مورد انتقاد قرار دادند. \"كميته ملى مبارزه با شكنجه\" از ياسر عرفات تقاضا كرد تا دادگاه امنيت ملى را كه حكم اعدام مكاوى و بنى عوده را صادر كرده بود، تعطيل كند. اين كميته ضمن ارسال نامه‏هايى به عرفات و وزير دادگسترى تشكيلات خودگردان اين اعدام‏ها را محكوم كرده و اظهار داشت:

اين دادگاه از قوانين بين‏المللى و اصول اخلاقى تخطى كرده است.

صفحه بعد فهرست صفحه قبل