صفحه بعد اقدامات سركوبگرانه اسرائيل در انتفاضه‏الاقصى صفحه قبل


اقدامات سركوبگرانه اسرائيل در انتفاضه‏الاقصى

با آغاز انتفاضه‏الاقصى، فعاليت و اقدامات غير انسانى و سركوبگرانه رژيم اسرائيل تشديد شد. مجازات دستجمعى عليه فلسطينى‏ها در نوار غزه و كرانه باخترى، حملات موشكى به مراكز بهداشتى، درمانى و آموزشى، تخريب و بمباران ساختمان‏هاى متعلق به فلسطينيان، كشتار فلسطينيان بى‏گناه و حمله به روزنامه‏نگاران از جمله اقدامات سركوبگرانه اين رژيم در انتفاضه‏الاقصى است.

الف. كشته و مجروح كردن فلسطينيان
پس از گذشت يك سال از انتفاضه‏الاقصى، تعداد شهداى انتفاضه به 700 و تعداد مجروحان به بيش از 35 هزار تن رسيد. طبق گزارش سايت اسلام اون لاين (28 - 1380/7/6 سپتامبر 2001) تعداد شهداى انتفاضه‏الاقصى از 15 سپتامبر 2000 تا 15 سپتامبر 2001 به 700 شهيد رسيد كه چهار پزشك آلمانى، يك نيروى امدادى صليب سرخ و چهار امدادگر دفاع ملى نيز جزء شهدا بودند.
در سال اول انتفاضه‏الاقصى حدود 35 هزار فلسطينى بر اثر شليك گلوله‏هاى سربى، موشك و خمپاره مجروح شدند كه حدود هزار نفر از مجروحان به منظور مداوا به بيمارستان‏هاى عربى كشورهاى منطقه و ساير كشورهاى خارجى منتقل شدند. در اين ميان تعداد 164 مجروح و همراه شامل 15 زن و 4 كودك براى مداوا به ايران انتقال يافتند. 37 درصد مجروحان انتفاضه‏الاقصى زير 18 سال سن داشتند و بيش از نيمى از مجروحان از ناحيه سر، سينه، گردن و شكم هدف قرار گرفتند.(24)
وزارت بهداشت فلسطين تعداد مجروحانى را كه دچار معلوليت دائم شدند 2500 تن اعلام نمود. در بين اين معلولين 537 كودك وجود داشت. در زمان انتفاضه‏الاقصى 11 كودك در پشت موانع نظامى به دنيا آمدند و 161 اتومبيل اورژانس نيز نتوانستند از موانع ارتش عبور كنند.
دكتر \"نعيم ابوالحمص\" وزير آموزش و پرورش فلسطين اعلام نمود:
»از آغاز انتفاضه تاكنون بر اثر اعمال تجاوزگرانه و كشتار صهيونيست‏ها، 97 دانش‏آموز جان باخته‏اند در حالى كه تا اواخر ماه اوت، 2151 تن دانش‏آموز نيز دچار مصدوميت يا معلوليت‏هاى دايمى شدند.«(25)
»علاوه بر شهيد و مجروح شدن تعدادى از دانش‏آموزان، مدارس آن‏ها نيز به پادگان‏هاى نظامى اسرائيلى تبديل شد كه مى‏توان مدرسه‏ى \"اسمه بن المنفذ\" و \"بنات جوهر\" را نام برد. دبيرستان دخترانه \"سيله الظهر\" در مدت دو روز و در زمان امتحانات به يك پادگان نظامى تبديل شد.
در مدت 62 روز، 6 مدرسه بسته شد و منع آمد و رفت نيز تعطيلى كامل 66 مدرسه تخليه و 5 مدرسه ديگر را به همراه داشت.
90 مدرسه از زمان شروع انتفاضه‏الاقصى تا 1380/5/21 بمباران شد. 272 مدرسه نيز كه در نزديكى خط تماس قرار داشتند روزانه مورد تجاوز اسرائيلى‏ها قرار گرفتند. بعضى از اين بمباران‏ها در زمانى رخ مى‏داد كه دانش‏آموزان مشغول امتحان دادن بودند.
بعضى از اين مدارس نيز مانند دبيرستان پسرانه \"الخضر\" با بولدوزر خراب شدند.
تا 1380/5/21 نيروهاى اشغالگر 21 معلم و 76 دانش‏آموز و 20 دانشجوى پيش‏دانشگاهى را بازداشت كرده و به 22 مدرسه نيز حمله كردند و دانش‏آموزان را كتك زدند.«(26)
\"مصطفى برغوثى\" مسؤول امور كميته‏هاى امدادرسانى در سرزمين‏هاى اشغالى اعلام كرد كه
»از بين شهدا 30 درصد زير 18 سال و 6 درصد بالاى 50 سال سن دارند. 57 درصد از شهدا در منازل مسكونى محل كار و يا هنگام عبور و مرور از خيابان‏ها يا اماكن ديگر به شهادت رسيده‏اند و 99 درصد بر اثر اصابت گلوله به قسمت‏هاى فوقانى بدن مانند سر و صورت و شكم جان باخته‏اند.«(27)
ددمنشى و سبوعيت رژيم صهيونيستى در كشتار فلسطينيان، در شهر و اردوگاه آوارگان فلسطينى \"جنين\" به اوج خود رسيد. پس از اين كه هواپيماهاى بمب‏افكن و هليكوپترهاى رژيم صهيونيستى شهر و اردگاه \"جنين\" را مورد هدف بمباران و موشكباران قرار دادند نيروهاى نظامى صهيونيستى از دوم آوريل 2000 در عمليات خود موسوم به \"ديوار دفاعى\" و در پناه تانك‏هاى خود، دست به كشتار گسترده مردم بى‏پناه اين اردوگاه زدند. آنها صدها فلسطينى را به شهادت رسانده و صدها تن ديگر را نيز زخمى كردند حتى به آمبولانس‏ها اجازه انتقال مجروحان به بيمارستان را ندادند. پيكرهاى بسيارى از مجروحان و شهيدان در خيابان‏ها بر جاى ماند و نظاميان رژيم صهيونيستى اجازه‏ى جمع‏آورى آن‏ها را به امدادگران ندادند. پيكرهاى بسيارى ديگر ساختمان‏هاى تخريب شده نيز زير آوارهاى ساختمان‏هاى تخريب شده باقى ماندند. \"فخرى تركمان\" عضو مجلس قانونگذارى تشكيلات خودگردان در اين باره به خبرگزارى رسمى فلسطين )وفا( اعلام كرد:

»نيروهاى تفحص فلسطينى در جست و جوى خود در اردوگاه جنين پيكر تعداد زيادى از ساكنان اين اردوگاه را از زير آوار بيرون آوردند كه هويت برخى آنان هنوز مشخص نشده است«.(28)

ارتش رژيم صهيونيستى همچنين به منظور مخفى نگاه داشتن آمار شهداى اردوگاه جنين به دفن پيكرهاى بسيارى از آنان در گورهاى دسته‏جمعى پرداخت. مقام‏هاى حكومت خودگردان فلسطينى در اين باره تصريح كردند:

»ارتش اسرائيل براى مخفى كردن كشتارهاى خود، به وسيله بولدوزر اقدام به دفن دسته‏جمعى شهداى اردوگاه جنين در كرانه باخترى كرده است«.(29)

عبدالسلام عقل نماينده حقوق بشر فلسطين نيز از كشف چهار گور دسته‏جمعى شهداى فلسطين در اردوگاه جنين در شمال كرانه باخترى رود اردن خبر داد و اظهار داشت:

»ارتش نژادپرست اسرائيل ده‏ها تن از شهيدان اردوگاه جنين را در اين گورها دفن كرده است«.(30)

به گفته وى، نظاميان صهيونيست، اين اردوگاه را با 15 هزار سكنه اشغال كرده‏اند و ضمن جلوگيرى از ورود خبرنگاران به اين اردوگاه، سرگرم پنهان‏سازى جنايت‏هاى وحشتناكى هستند كه در روزهاى اخير مرتكب شده‏اند.
او همچنين درباره‏ى مقايسه جنايت‏هاى شارون در شهرهاى كرانه باخترى رود اردن با جنايت‏هاى وى در اردوگاه »صبرا« و »شتيلا« اظهار داشت:

»جمعيت و قتل عام مردم اين دو اردوگاه در 17 سپتامبر 1982 قابل مقايسه با جمعيت كنونى و جنايت‏هاى رژيم اسرائيل در شهرهاى كرانه باخترى نيست«(31)

ارتش رژيم صهيونيستى به كشتار رزمندگان فلسطينى در اردوگاه جنين بسنده نكرد بلكه با بدترين وضع اقدام به قتل عام كودكان، زنان و سالخوردگان، بيماران و مجروحان كرد. تعداد اين شهيدان به قدرى زياد بود كه حتى درباره‏ى تعداد آن‏ها در ميان مقامات اسرائيلى اختلاف وجود داشت. مقامات نظامى اسرائيل اذعان مى‏كردند كه شمار اين شهدا و زخمى‏ها صدها نفر است. سازمان فلسطينى دفاع از حقوق بشر، طى صدور بيانيه‏اى، ضمن درخواست از كميسر عالى حقوق بشر در سازمان ملل براى اعزام كميته حقيقت‏ياب به جنين، درباره‏ى كشتار فلسطينيان در اردوگاه جنين اعلام كرد:

»ما مدارك موثقى در دست داريم كه ثابت مى‏كند، ارتش جنايتكار رژيم اسرائيل در تاريخ 12 آوريل ساعت 10 شب پيكر شهداى فلسطينى را با دو خودورى نظامى به منطقه \"اغوار\" واقع در منطقه \"الجفتلك\" نزديك مرز اردن منتقفل كرده است... نيروهاى اشغالگر اسرائيلى با پنهان كردن پيكر شهدا و انتقال آنان به مناطق دوردست و دفن اين پيكرها در گورهاى دسته‏جمعى سعى در پنهان كردن جنايت‏هاى خود دارند.«(32)
كشتار فلسطينيان در اردوگاه جنين را حتى نمايندگان سازمان عفو بين‏الملل كه از اردوگاه ديدار كردند جنايت‏آميز خواندند و اعلام كردند:

»در ديدار از اردوگاه به نقص آشكار و خطرناك قوانين بين‏المللى از سوى اسرائيل و جنايت‏هاى جنگى زيادى برخورد كرديم«.(33)

بر طبق آمار وزارت بهداشت تشكيلات خودگردان از ميان مجروحان انتفاضه‏الاقصى، »مجروحيت در قسمت پائين بدن 25/3 درصد است و در سر و گردن 23 درصد و مجروحيت در نتيجه استنشاق گاز 15/5 درصد است. جراحت در اندام فوقانى 15/4 درصد، در سينه 7/5 درصد و مجروحيت‏هاى مختلف جسمى به 5/5 درصد و شكم 5/1 درصد مى‏باشد. مجروحيت‏هاى ديگر 2/7 درصد است.
نوع اسلحه‏اى كه منجر به مجروح شدن مى‏شود نيز مهم است. تعداد مجروحيت‏ها بر اثر گلوله جنگى 36/25 درصد و گلوله‏هاى پلاسيتيكى 28 درصد و استنشاق گاز اشك‏آور 15/40 درصد و اصابت تركش 6/5 درصد و در نتيجه افتادن 4/40 درصد و در اثر مجروحيت‏هاى ديگر 9/45 درصد مى‏باشد. بر اساس اين سرشمارى در كرانه باخترى و غزه تعداد كسانى كه چشمانشان را از دست داده‏اند 23 نفر مى‏باشد كه بعضى دو چشم خود را از دست داده‏اند.«(34)

ب. ترور رهبران انتفاضه
ترور رهبران انتفاضه توسط جوخه‏هاى مرگ رژيم صهيونيستى يكى از شاخص‏هاى تروريسم صهيونيستى عليه مردم فلسطين و انتفاضه به شمار مى‏رود.
بر اساس آخرين آمار موجود در سال اول 45 تن از مجاهدان و كادرهاى انتفاضه به دست جوخه‏هاى مرگ رژيم صهيونيستى به شهادت رسيدند.
از آن جمله مى‏توان از شهيد ياسر ماجد احمد الابهمى (22 ساله( يكى از مجاهدان جنبش جهاد اسلامى فلسطين نام برد كه در تاريخ در 6 مهر 1370 به شهادت رسيد.
از ديگر رهبرانى كه به دست رژيم صهيونيستى به شهادت رسيدند ابوعلى مصطفى رهبر جبهه‏ى خلق براى آزادى فلسطين بود.
همچنين شهيدان جمال منصور و جمال بركات و ابوهنود از رهبران سياسى حماس و اسامه جباره از فتح را هم بايد به اين آمار افزود.
اكثر اين ترورها به وسيله‏ى چرخ‏بال‏هاى صهيونيستى آپاچى ساخت آمريكا و با استفاده از موشك‏هاى هدايت شونده صورت پذيرفته است.

ج. بازداشت فعالان انتفاضه
طى دوازده ماه اول انتفاضه، رژيم صهيونيستى بيش از چهار هزار فلسطينى را بازداشت كرد كه از آن ميان 1000 فلسطينى همچنان در بازداشت نيروهاى آن رژيم باقى ماندند تا بدين شكل تعداد بازداشت شدگان در بند رژيم صهيونيستى به بيش از 2500 فلسطينى برسد. از ميان اين تعداد بازداشت شده 300 تن كودك هستند.(35)
13 زن در بند رژيم صهيونيستى قرار دارند كه از آن ميان 3 تن زير 18 سال مى‏باشند.
طى انتفاضه 80 تن تحويل حبس احتياطى شدند تا كل تعداد بازداشت شدگان به 85 تن برسد. در حالى كه ماده 42 از توافقنامه چهارم ژنو و ماده 9 از اعلاميه جهانى حقوق بشر صراحتاً اذعان دارند كه »به هيچ وجه نمى‏توان فردى را بى‏دليل بازداشت يا اخراج نمود.«
اين افراد همگى در زندان مجدو به سر مى‏بردند.
51 فلسطينى در بند بيش از پنجاه سال سن داشتند.
شايان توجه است كه در سال 2001 بيش از 400 زندانى فلسطينى در زندان‏هاى رژيم صهيونيستى قرار داشتند كه پيش از قرارداد اسلو در سال 1993 توسط صهيونيست‏ها بازداشت شده بودند.
500 فلسطينى محكوم به زندان ابد هستند.
20 زندانى محكوميت‏هاى بالاى 20 سال دارند
30 زندانى از مناطق اشغالى سال 1948 هستند.
13 زندانى از اهالى جولان مى‏باشند.
علاوه بر آن 22 زندانى هم از اهالى كشورهاى عربى هستند.
طى انتفاضه مسجدالاقصى نيروهاى رژيم صهيونيستى بيش از 15 هزار كارگر فلسطينى را به بهانه ورود غيرقانونى به مناطق اشغال شده در سال 1948 دستگير كردند. اين عده پس از اين كه مجبور شدند جريمه‏هاى سنگين بپردازند آزاد شدند.
نوع بازداشت‏هاى صورت گرفته توسط نيروهاى رژيم صهيونيستى را مى‏توان بازداشت‏هاى دسته جمعى و كوركورانه خواند. هدف از اين بازداشت‏ها، سركوبى بيشترين تعداد ممكن از فلسطينيان بود.
نحوه بازداشت‏ها نيز از طريق ايجاد پست‏هاى سيار ايست و بازرسى و نيز يورش به منازل مردم صورت گرفته است.
اكثر يورش‏ها به مناطق »ب« و »ج« صورت پذيرفت.
نيروهاى صهيونيستى با ايجاد پست‏هاى ايست و بازرسى سيار، در جاده‏ها، روى پل‏ها در فرودگاه اقدام به بازداشت فلسطينيان مى‏كردند.
رژيم صهيونيستى با استفاده از نيروهاى مخصوص اقدام به ربودن تعدادى از مجاهدان فلسطينى كرد كه از آن ميان مى‏توان به افراد زير اشاره نمود:
1. يوسف سلامه طبيش (44 ساله( از اعضاى جنبش جهاد اسلامى فلسطين.
2. عمر جبارين از اعضاى حماس.
3. عيسى محمود دبابسه 50 ساله كه ساعاتى پس از ربوده شدن به دست صهيونيست‏ها به شهادت رسيد.
اين اقدام سركوبگرانه رژيم صهيونيستى به حدى رسيد كه نيروهاى نظامى آن، مجروحان فلسطينى را از داخل آمبولانس‏ها بيرون كشيده و بازداشت مى‏كردند.
علاوه بر آن از حربه‏ى گروگانگيرى اقوام و برادران افراد تحت تعقيب استفاده مى‏كرد، تا از اين روش فرد تحت تعقيب را به تسليم شدن وادار كند.
بر اساس اسناد مستند و مستدل نود درصد از بازداشت شدگان مورد شكنجه قرار گرفته‏اند. شكنجه‏گران صهيونيستى حتى كودكان و نوجوانان را هم از اين امر مستثنى نكردند.
كودكان و نوجوانان فلسطينى مورد شديدترين شكنجه‏هاى روحى و جسمى قرار گرفته و عليه آنان خشونت‏هاى شديدى چون ضرب و جرح و اهانت اعمال شده است.
بسيارى از كودكان فلسطينى براى ساعت‏هاى طولانى از خوابيدن منع مى‏شدند. دست و پاهاى آنان با زنجير به شكل دردناكى بسته مى‏شد و كيسه‏هاى سياه بر سر و صورتشان قرار مى‏گرفت سرشان نيز در داخل آب سرد و يخ فرو برده مى‏شد.
تعدادى از زنان بازداشت شده در زندان‏هاى رژيم صهيونيستى چنان مورد شكنجه قرار گرفتند كه مسؤولان زندان ناچار شدند آن‏ها را به يكى از بيمارستان‏هاى خارج از زندان ]بيمارستان ابوكبير [منتقل كنند.

د. تخريب ساختمان‏هاى مسكونى فلسطينيان
رژيم صهيونيستى از آغاز انتفاضه حمله‏ى گسترده‏اى را به منازل مسكونى و ساختمان‏هاى متعلق به فلسطينيان - به عنوان يك عمل انتقام‏جويانه نسبت به ادامه‏ى انتفاضه مسجدالاقصى - شروع كرد.
انهدام منازل مردم بى‏دفاع فلسطين به وسيله‏ى بولدوزرهاى از يك سو و به وسيله‏ى موشك‏هاى هوا به زمين و چرخ‏بال‏ها و هواپيماهاى بمب‏افكن اين رژيم، به يك مسأله روزمره در خبرهاى جهان تبديل شد.
در اين راستا علاوه بر منازل مسكونى، بسيارى از كارخانه‏ها و حتى مراكز پليس عرفات و تشكيلات خودگردان فلسطينى نيز مورد حمله قرار گرفت و منهدم شدند.
در اين حملات رژيم صهيونيستى از سلاح‏هاى تحريم شده مانند بمب‏هاى شيميايى و حاوى گاز استفاده كرد و با استفاده از جنگنده‏هاى اف 15، اف 16، چرخبال‏هاى نظامى آپاچى، موشك‏هاى هدايت شونده به وسيله‏ى ليزر، ناوهاى جنگى و تانگ آن‏ها را بر سر مردم بى‏دفاع فلسطين فرو ريخت.
»طى يك سال اول انتفاضه، رژيم صهيونيستى 6193 باب منزل مسكونى را منهدم كرد، 308 باب در نوار غزه 76 باب در كرانه‏ى باخترى و شهر قدس، 181 واحد تجارى صنعتى و ادارى توسط صهيونيست‏ها با خاك يكسان شد كه از اين ميان 130 واحد در نوار غزه و 51 واحد در كرانه‏ى باخترى بود، 57 واحد از آن، واحدهاى صنعتى و كارگاه بود و نيز 36 واحد از آن‏ها در نوار غزه و 21 واحد در كرانه باخترى بود.«(36)
رژيم صهيونيستى همچنين بسيارى از مدارس را به پادگان‏هاى نظامى تبديل كرد »در مدت 62 روز، 6 مدرسه توسط رژيم صهيونيستى بسته شد و منع رفت و آمد نيز منجر به تعطيلى كامل 66 مدرسه و تخليه 5 مدرسه ديگر شد. از زمان شروع انتفاضه‏الاقصى تا 1380/5/21 بيش از 90 مدرسه بمباران شد. 272 مدرسه نيز كه در نزديكى خط تماس قرار داشتند روزانه مورد تجاوز اسرائيلى‏ها قرار گرفتند. بعضى از اين بمباران‏ها دز زمانى رخ مى‏داد كه دانش‏آموزان مشغول امتحان دادن بودند. بعضى از اين مدارس نيز با بولدوزر خراب شدند«.(37)
اوج سبوعيت و جنايت رژيم صهيونيستى در ارتباط با تخريب و بمباران ساختمان‏هاى متعلق به فلسطينيان، در شهر جنين و اردوگاه آوارگان فلسطينى در اين شهر نمود يافت. ارتش اسرائيل ابدا با موشك‏هاى هليكوپتر آپاچى و تانك و توپخانه، اين شهر را مورد هدف قرار داد. سپس در دوم آوريل 2002 نيروهاى نظامى آن با وارد كردن تانك‏ها و تجهيزات نظامى خود به داخل شهر، فضايى رعب‏آور را فراهم كردند. پس از آن در ششم آوريل جست‏وجوى خانه به خانه براى يافتن مبارزان مسلمان فلسطينى در اردوگاه شروع شد. شكنجه، آزار و اذيت و قتل و تخريب و سرقت، اقدامات معمولى در اين جست‏وجوها بود. سرانجام نيز نوبت به تخريب منازل رسيد. صهيونيست‏ها منازل ساكنان اردوگاه را همراه با ساكنانشان به آتش مى‏كشيدند و سپس با بولدوزر آن‏ها را بر سرشان خراب مى‏كردند.
در اثر اين جنايت و ددمنشى صهيونيست‏ها، خانه‏هاى زيادى در اين اردوگاه تخريب و بخش ديگرى از اين اردوگاه دچار آتش‏سوزى شد. طبق گزارش خبرگزارى رسمى فلسطين )وفا( »ارتش متجاوز رژيم اسرائيل با پشتيبانى هواپيماها و سلاح‏هاى پيشرفته جنگى خوداقدام به نابودى اردوگاه جنين كرد.«(38) شبكه تلويزيونى الجزيره نيز به نقل از رئيس بيمارستان جنين اعلام نمود كه:

»هليكوپترهاى آپاچى اسرائيل برفراز اين اردوگاه در حال پرواز بود، و تاكنون 300 منزل فلسطينيان را تخريب كرده‏اند.«(39)

يك مقام مسؤول حكومت خودگردان فلسطين نيزكه با خبرگزارى وفا گفت‏وگو مى‏كرد، اظهار داشت:

»گلوله‏باران و تخريب منازل در اردوگاه جنين با استفاده هليكوپترهاى آپاچى و تانك از سوى نظاميان اسرائيل ادامه دارد.«(40)

به گفته‏ى اين مقام فلسطينى، نظاميان رژيم صهيونيستى در يك اقدام غيرانسانى ديگر نيز اقدام به كوچ دادن اجبارى اهالى اردوگاه جنين كردند. يك عضو كميته صليب سرخ نيز گزارش داد.

»ارتش اسرائيل 800 كودك و زن فلسطينى را بى‏رحمانه و بدون هيچ‏گونه امكانات و مواد غذايى از اردوگاه جنين بيرون رانده است.«(41)

خبرگزارى فرانسه به نقل از بيانيه مقام‏هاى فلسطينى اعلام كرد كه:

»تانك‏ها، هواپيماها و بولدوزرهاى ارتش اسرائيل در اردوگاه جنين، اقدام به تخريب خانه به خانه فلسطينيان بر سر ساكنان آن‏ها كرده و دانشگاه‏ها، مساجد، درمانگاه‏ها و تمامى مؤسسات شهرى را نابود مى‏كنند.«(42)

عبدالسلام عقل نماينده سازمان حقوق بشر فلسطين نيز درباره‏ى ويرانى‏هاى به بار آمده در شهرهاى فلسطين اظهار داشت كه:

»نظاميان جنايتكار، افزون بر تخريب صدها واحد مسكونى؛ مغازه‏ها، مراكز آموزشى، بهداشتى، درمانى و ده‏ها مسجد و كليسا را نيز ويران كردند.«(43)

خانم \"ايرخان\" دبيركل سازمان عفو بين‏الملل نيز كه از اردوگاه و شهر جنين ديدار كرده بود درباره‏ى اين اردوگاه چنين مى‏گويد:

»اين اردوگاه به تلى از خرابه تبديل شده است. بيش از 100 واحد مسكونى به عمد توسط بولدوزرهاى ارتش اسرائيل تخريب شده، در حالى كه قبل از آن گروه‏هاى مسلح فلسطينى جنين از مقاومت دست برداشته و خود را تسليم كرده بودند.«(44)

\"پيتر هانس\" نماينده آژانس كار و امداد آوارگان فلسطينى )انروا( نيز اعلام كرد:
»خرابى‏هاى اردوگاه آوارگان فلسطينى در جنين در اثر عمليات ويرانگر نيروهاى اسرائيلى از خرابى‏هاى زلزله شديدتر است«.(45)

اقدامات سركوبگرانه رژيم صهيونيستى در انتفاضه‏الاقصى عليه ملت مسلمان فلسطين و كشتار آن‏ها و تخريب شهرها و اردوگاه‏هاى فلسطينى به‏ويژه اردوگاه جنين به قدرى شديد و ددمنشانه و غيرانسانى بود كه شوراى امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه‏ى 1405 را مبنى بر اعزام يك گروه حقيقت‏ياب براى شناسايى فجايع نظاميان رژيم اسرائيل در اردوگاه جنين تصويب كرد. اين قطعنامه كه با مخالفت شديد آمريكا روبه‏رو شد از دبيركل سازمان ملل خواست تا هر چه سريعتر با اعزام يك گروه حقيقت‏ياب، از جنايت‏هاى وحشيانه رژيم صهيونيستى در اردوگاه جنين پرده بردارد.(46) اما اسرائيل على‏رغم همه‏ى كشتارهايى كه انجام داد با اعزام كميته حقيقت‏ياب به اردوگاه جنين به شدت مخالفت كرد و از آمريكا خواست با تحت فشار قرار دادن دبيركل سازمان ملل و شوراى امنيت، مأموريت اين كميته را لغو كند.
سرانجام دبيركل سازمان ملل متحد اين كميته را منحل اعلام كرد تا رژيم صهيونيستى بدون هيچ‏گونه دغدغه خاطرى از فشارهاى بين‏المللى و افكار عمومى جهان به محو كردن آثار جنايت‏هاى خويش در اين اردوگاه و كشتار مسلمانان فلسطينى در ديگر مناطق و شهرهاى اشغلى بپردازد.

ه . تخريب مزارع
هر چند از ديرباز صهيونيست‏ها جنگ گسترده‏اى را عليه كشاورزان فلسطينى به منظور اخراج آنان از خانه و مزارع خويش اعمال كردند. اما پس از شروع انتفاضه مردم فلسطين حملات صهيونيستى عليه كشاورزان به طرز قابل توجهى گسترش يافت. زير و رو كردن و تخريب زمين‏هاى فلسطينيان به‏ويژه چند روز پيش از برداشت محصول يا ريشه‏كن كردن درختان ميوه و زيتون از ابعاد مهم اين حمله‏ى صهيونيستى است.
اعمال تخريبى صهيونيست‏ها عليه كشاورزان را مى‏توان در چند مورد زير خلاصه نمود:(47)
- تخريب زمين‏هاى كشاورزى
- ريشه‏كنى درختان ميوه خودرو
- تخريب ادوات و سازه‏هاى كشاورزى
- تخريب چاه‏هاى كشاورزى
- كارشكنى در كار فروش و صدور محصولات كشاورزى
- جلوگيرى از اجراى طرح‏هاى كشاورزى
- تخريب كندوهاى زنبور عسل
- جلوگيرى از فعاليت كارگران در مزارع و مراتع
صهيونيست‏ها بيش از 34948 دونم(48) از زمين‏هاى كشاورزى را تخريب كردند.
13576 دونم در نوار غزه و بقيه‏ى در كرانه باخترى بود.
بر اساس آخرين گزارش‏هاى موجود، تعداد درختان ريشه‏كن شده از مرز 394662 اصله گذشته است.
طبق اطلاعات موجود حجم خسارت‏هاى وارده به بخش كشاورزى طى هشت ماه اول انتفاضه بين 2000/9/29 تا 2001/5/31 به 288/266/194 دلار رسيد.

و. حمله به روزنامه‏نگاران
طبق گزارش سايت اسلام اون لاين (28 - 1380/7/6 سپتامبر 2001) \"اتحاديه روزنامه‏نگاران فلسطينى\" با همكارى \"مركز فلسطينى حقوق بشر\" به مناسبت اولين سالگرد انتفاضه‏الاقصى گزارشى مبنى بر 168 مورد حمله نيروهاى رژيم صهيونيستى به خبرنگاران فلسطينى كه منجر به كشته و مجروح شدن بيش از 30 نفر آنان شد منتشر كرد.
بر طبق اين گزارش، حملات صهيونيست‏ها نسبت به 130 روزنامه‏نگار فلسطينى 4 روزنامه‏نگار عرب و 27 روزنامه‏نگار خارجى صورت گرفته است. نيروهاى رژيم صهيونيستى با به شهادت رساندن 3 خبرنگار و مجروح كردن 30 نفر به وسيله‏ى گلوله‏هاى جنگى و تركش خمپاره، 25 نفر را با گلوله‏هاى سربى و 7 نفر را با شليك گاز اشك‏آور و سمى مجروح و مصدوم كردند. علاوه بر آن به سوى 24 نفر نيز تيراندازى كرده‏اند كه جراحتى در پى نداشت و همچنين 19 روزنامه‏نگار بازداشت شدند و 46 نفر نيز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
افزون به آن در سال اول انتفاضه‏الاقصى به 7 مؤسسه مطبوعاتى حمله شد و در 7 مورد نيز از پخش روزنامه‏هاى منتشر شده در كرانه باخترى و قدس جلوگيرى به عمل آمد تا جايى كه بعضى از آن‏ها بعد از 18 روز به دست شهروندان مى‏رسيد.
از فجيع‏ترين جنايت‏هايى كه توسط صهيونيست‏ها انجام شد بمباران مركز مطالعات فلسطين در تاريخ 2001/7/31 در شهر نابلس بود كه طى آن 8 نفر به شهادت رسيدند. در بين اين شهدا دو روزنامه‏نگار به نام‏هاى \"محمد البيشاوى\" خبرنگار سايت اينترنتى اسلام اون لاين و \"عثمان ابراهيم عبدالقادر القطنانى\" عكاس روزنامه \"الحياه الجديده\" و روزنامه \"صوت الحق و الحريه\" وابسته به \"اعراب مناطق اشغالى 48\" وجود دارد.
همچنين يك گزارش حاكى از اين است كه 75 درصد از روزنامه‏نگارانى كه مجروح شدند فلسطينى بودند. در صورتى كه آن‏ها مانند خبرنگاران خارجى كارت خبرنگارى داشتند و اكثر آن‏ها براى خبرگزارى‏هاى خارجى كار مى‏كردند. افزون بر آن، شهرك‏نشين‏هاى صهيونيستى از آزار و اذيت روزنامه‏نگارن و به‏ويژه روزنامه‏نگاران فلسطينى، نيز فروگذارى نمى‏كردند.(49)

صفحه بعد فهرست صفحه قبل