صفحه بعد ژ صفحه قبل

ژ

ژابوتنسکی ، زیو ( ولادیمیر ) :
رهبر صهیونیستی و موسس جنبش \" احیاء صهیونیسم \" . در سال 1880 در \" اودسا \" در روسیه تزاری متولد شد . در رشته حقوق در سوئیس و ایتالیا تحصیل کرد و پس از بازگشت به روسیه در نشریه های محلی به کار پرداخت . در سال 1903 گروه \" جوانان محافظ شخصی یهود \" را تاسیس کرد و به جنبش صهیونیسم پیوست . وی در سال 1906 در کنگره صهیونیست های روسیه شرکت کرد . در هنگام شروع جنگ جهانی اول به عنوان خبرنگار یکی از نشریه های مسکو به اروپای غربی عزیمت کرد . در این سفر \" با یوسف ترومبلدور \" در اسکندریه ی مصر دیدار کرد و در زمینه تاسیس و سازمان دهی \" تیپ های یهودی \" با وی به توافق رسیدند که بعداً همین تیپ های ویژه نظامی در اشغال فلسطین به همراه نیروهای نظامی انگلیس شرکت کردند . ژابوتنسکی نیز با درجه افسری به آن نیروها پیوست .
پس از پایان جنگ ، در قدس ساکن شد و در سال 1920 بوسیله حکومت قیمومت و سلطه گر انگلیس به دلیل مشارکت در تاسیس یک گروه نظامی تروریستی متشکل از یهودیان به منظور مبارزه با اعراب دستگیر و به 15 سال زندان محکوم شد . در 21 سپتامبر سال 1921 از زندان \" عکا \" آزاد شد و به لندن عزیمت کرد . در همان سال به عنوان عضو کمیته ی اجرایی جنبش صهیونیسم انتخاب شد ولی بعداً در سال 1923 ، در اعتراض به سیاست های \" هربرت ساموئل \" نماینده ارشد سیاسی انگلستان استعفاء داد و خواستار اجرای سیاست های جدی و ریشه ای در جهت مجبور کردن انگلیس در اجرای وعده های داده شده به صهیونیست ها مبنی بر ایجاد \" وطنی \" در فلسطین گردید .
ژابوتنسکی در سال 1925 \" سازمان احیای صهیونیسم \" را به عنوان جانشین سیاسی – عقیدتی سازمان صهیونیسم جهانی که حییم وایزمن ریاست آن را به عهده داشت تاسیس نمود . سعی و تلاش ژابوتنسکی در دهه 30 این بود که سلطه خود را بر جنبش صهیونیسم برقرار کند ولی جنبش کارگران به رهبری بن گوریون توانست وی را شکست دهد . ژابو تنسکی در سال 1935 جنبش دیگری به نام \" سازمان صهیونیسم جدید \" را تشکیل داد و برای زندگی وارد فلسطین شد . سپس سردبیر روزنامه \" داوارهایوم \" شد ، ولی حاکمان انگلیسی در یکی از سفرهای خارجی وی از فرصت استفاده کرده و مانع بازگشت وی به فلسطین شدند . ژابوتنسکی پدر معنوی یهودیان راست گرا ( به ویژه جناح لیکود ) به شمار می آید و گروه \" ایرگون \" که در سال 1937 تاسیس شد و مرتکب فجیع ترین جنایت ها و کشتارها نسبت به فلسطینی ها گردید . ژابوتنسکی نویسنده ای توانا ، شاعر ، بازیگر و مترجمی مسلط به چند زبان خارجی بود . ضمناً وی به عنوان رهبر شاخص تند روها و افراطیون جنبش صهیونیسم به شمار می رود . ژابوتنسکی در سال 1940 در نیویورک در گذشت و در سال 1964 جسد وی به فلسطین اشغالی انتقال یافت .

صفحه بعد فهرست صفحه قبل