صفحه بعد ش صفحه قبل

ش
شاپیرا ، موشه حییم :
سیاستمدار و رهبر یک جنبش دینی اسرائیل . متولد سال 1902 در روسیه . درمدارس مذهبی برلین تحصیل کرد و به جنبش \" جوانان مزراحی \" در لهستان و لیتوانی پیوست . وی یکی از مؤسسین حرکت \" رود مزراحی \" می باشد . در سال 1926 به فلسطین مهاجرت کرد و در سال 1935 به عضویت در کمیته اجرایی جنبش صهیونیسم انتخاب شد . در خلال جنگ جهانی دوم معاون اداره مهاجرت آژانس یهود شد . وی رئیس جنبش \" مزراحی \" و \" هاپوایل مزراحی \" است . در مسئولیت های وزارتی از جمله وزارت کشور و امور دینی و بهداری فعالیت کرد و تا زمان مرگش در دولت های گوناگون اسرائیل مشارکت داشت . وی از جمله خواستاران و طرفداران برقراری یک حکومت متحد به هنگام شروع جنگ 1967 بود ، و پس از پایان جنگ دستور یک پارچه کردن شهر بیت المقدس را در راه گامی مقدماتی در جهت انضمام آن به اسرائیل صادر کرد . وی در خلال دهه های 50 و 60 رهبر حزب قومی – مذهبی ( مفدال ) بود ، ولی ضمناً از جمله تایید کنندگان توافق تاریخی بین مفدال و حزب کارگر بود . به هنگام ایجاد بحران بین شارت و بن گوریون ، از شخص شارت حمایت میکرد . وی در سال 1969 در اثر پرتاب نارنجک به داخل کنست طی یک عملیات انتحاری ( بوسیله یک نفر یهودی افراطی ) ، به شدت مجروح شد و این جراحت ها بالاخره پس از 13 سال باعث مرگ وی شد .

شارت ، موشه :
متولد سال 1894 د ر\" کرسون \" ( روسیه تزاری ) . در رشته حقوق دانشگاه استانبول ، و نیز در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی تحصیل نمود . در طول جنگ جهانی اول با درجه افسری در ارتش عثمانی خدمت کرد . عضو کمیته اجرایی حزب \" پو آلی تسیون \" و نماینده آن در همایش \" حزب کارگر \" انگلیس ر سال 1920 بود. مسئولیت چندی را در آژانس یهود عهده دار بود از جمله :
1- منشی اداره سیاسی 1931 – 1933
2- رئیس اداره سیاسی و عضو کمیته اجرایی 1933 – 1948
3- نماینده آژانس یهود در هیات های اعزامی به سازمان ملل که بالاخره موفق به پیشبرد و تصویب قطعنامه تقسیم فلسطین در 29 نوامبر 1947 گردید و زمینه لازم را برای ایجاد دولت اسرائیل فراهم آورد
4- فرستاده ویژه آژانس یهود و نیز دولت اسرائیل در برخی از ماموریت های خارج از کشور

نماینده حزب ماپای در همایش های سوسیالیستی در \" رانگون \" سال 1952 ، در بمبئی سال 1956 ، و دولت های سوسیالیست در هامبورگ سال 1959 . در دوره های اول ، دوم ، سوم ، چهارم و پنجم کنست به نمایندگی انتخاب شد . وزیر امور خارجه ( 1948 – 1956 ) ، رئیس دولت موقت ( کفیل دولت ) 1953 – 1954 ) و نخست وزیر ( 1954 – 1955 ) . وی در سال 1969 در گذشت .

شارون ، آریل :
نظامی و سیاستمدار اسرائیلی . نام حقیقی وی \" آریل شاینرمان \" و متولد سال 1928 در شهرک \" کفر ملال \" می باشد . در جوانی به سازمان ( تروریستی و نظامی ) هاگانا پیوست و در جنگ 1948 فرمانده گردان بود . پس از جنگ به عنوان افسر مخابرات مشغول انجام وظیفه شد . در سال 1953 \" یگان 101 \" را که به ویژه عملیات تهاجم به کشورهای عربی بود تشکیل داد . این یگان نقش اساسی در توسعه روح جنگندگی و تهاجم در ارتش اسرائیل داشت و شارون جوان نیز فرمانده نیروهای چتر باز شد . ولی پیرو انتقادات فرمانده نظامی اش نسبت به روش های عملیاتی متهورانه و خطرناک وی در خلال جنگ 1956 ، ارتقاء درجات نظامی وی تا سال 1965 متوقف گردید . ولی پس از این که اسحاق رابین رئیس ستاد ارتش شد اعتبار شارون را به وی بازگرداند و سپس فرمانده اداره آموزش فرماندهی ستاد شد ، و در سال 1967 به درجه سرتیپی ارتقاء یافت .
در جنگ ژوئن 1967 یکی از لشکرهای جبهه را فرماندهی کرد و توانست منطقه \" ام القطیف \" را اشغال نماید . در سال 1969 با فشار بنحاس سابیر ( یکی از رهبران حزب کارگر ) فرماندار نظامی منطقه جنوبی شد . چرا که سایبر می ترسید شارون ارتش را رها کرده و به جناح حیروت ( حزب لیبرال ) پیوسته و رقیب او شود . شارون مسئول عملیات سرکوبگرانه خونین و وسیع سال 1970 بود که در راه توقف حرکت انتفاضه ساکنان نوار غره در آن زمان انجام گرفت . وی ارتش را کمی قبل از شروع جنگ اکتبر 1973 ترک کرد و به حزب لیبرال پیوست . ولی پس از شروع جنگ اکتبر ، به ارتش فراخوانده شد و فرمانده یک لشکر در جبهه جنوبی شد . گفته می شود که وی فرمانده همان یک لشکر در جبهه جنوبی شد . گفته می شود که وی فرمانده همان نیروهای اسرائیلی است که جبهه مصر در منطقه \" ثغره الدفرسوار \" را شکافت و از کانال سوئز به ساحل غربی کانال نفوذ کرد . به همین جهت ، از آن زمان تاکنون از جمله افسرانی است که دارای پایگاه مردمی قابل توجهی در اسرائیل می باشد .
در سال 1974 به نمایندگی کنست انتخاب شد و لی چند ماه بعد به دلیل احراز سمت مشاور اسحاق رابین نخست وزیر وقت ، استعفاء داد . در سال 1976 حزب \" شلومزیون \" را تاسیس کرد که بعداً در انتخابات سال 1977 مجلس به دو کرسی نمایندگی دست یافت و به جناح لیکود پیوست . پس از انتخابات مذکور ، وزیر کشاورزی شد و مسئول ایجاد شهرک هایی در رفح گردید . در سال 1981 وزیر دفاع شد و پس از آن مشغول آماده سازی نظامی برای حمله به لبنان و نابودی سازمان آزادی بخش فلسطین گردید که در سال 1982 عملیات آن را فرماندهی کرد . پس از کشتارهای وحشیانه ی اردوگاه های صبرا و شتیلا حملات شدیدی علیه وی در اسرائیل برانگیخته شد و لذا دولت به دنبال انجام یک تظاهرات 400 هزار نفری درتل آویو ، مجبور شد کمیته ای را برای تحقیق درباره کشتار مذکور تشکیل دهد . پیرو انتشار نتیجه تحقیقات کمیته مذکور در فوریه سال 1983 ، شارون از وزارت دفاع برکنار شد و به سمت وزیر مشاور منصوب گردید . پس از غروب ستاره وی ، بالاخره شیمون پرز در سال 1984 وی را به عنوان وزیر بازرگانی و صنایع انتخاب کرد تا بدینوسیله نقش سیاسی وی را احیاء کند که تا سال 1990 در این سمت باقی بود . سپس تا سال 1992 در سمت وزیر مسکن و شهرک سازی انجام وظیفه کرد .
شارون از جمله بارزترین نامزد های رقیب برای رهبری لیکود ، و نیز یکی از شاخص ترین رهبران تندرو و افراطی ضد اعراب می باشد . متاهل و دارای دو فرزند است . در خلال سال های 1952 –1953 به بخش پژوهش های عالی دانشگاه عبری در زمینه علوم شرقی و تاریخ ملحق گردید . در سال 1962 تحصیلات عالی خود را در دانشکده حقوق دانشگاه تل آویو تکمیل نمود
وزیر اقتصاد در کابینه بنیامین نتانیاهو ژوئن 1996 ، وزیر مسکن و شهرک سازی در همان کابینه 1996 - ماه مه 1999 ، عضو کمیته وزارتی دفاع 1990 – 1992 ، رئیس کمیته ویژه مجلس در امور مهاجرت یهودیان اتحاد جماهیر شوروی سابق به اسرائیل 1991 به بعد ، رهبر موقت حزب لیکود ماه مه 1999 . اثر وی : مبارز ( زندگینامه شخصی ) منتشره در سال 1989


شازار ، زالمان :
در ششم اکتبر سال 1889 در \" میر \" ( روسیه تزاری ) متولد شد . تحصیلات خود را در آکادمی علوم یهودی لنینگراد و در دانشگاه های استراسبورگ ، برلین و فرایبورگ گذراند . در سال 1911 و نیز 1920 قبل از این که در سال 1924 به آنجا مهاجرت کند ، از فلسطین دیدار کرد . نویسنده روزنامه \" داوار \" ( 1925 – 1948 ) ، شرکت در بسیاری از همایش های صهیونیستی خارج از فلسطین ، عضو کمیته اجرایی آژانس یهود در قدس ، و نیز رئیس اداره امور فرهنگی خارج از فلسطین . در مجلس های دوره اول ، دوم و سوم از سوی حزب ماپای به نمایندگی انتخاب شد . وزیر آموزش و پرورش در دولت بن گوریون ( 1949 – 1950 ) ، و در خلال این مدت آموزش و پرورش را در اسرائیل اجباری کرد . در 21 ماه مه 1963 به ریاست جمهوری اسرائیل انتخاب شد . وی دارای اشعاری به زبان های عبری ، یدیش ، آلمانی وروسی است . و نیز پژوهش هایی درباره مسیحیت دارد .

شاعی ، آونر :
از رهبران حزب قومی - مذهبی ( مفدال ) . در سال 1928 در صفد متولد شد ، دارای درجه دکترای حقوق از دانشگاه تل آویو . مسئولیت های چندی را عهده دار بوده است :
1- رئیس جنبش کاهش اختلاف طبقاتی جامعه اسرئیل
2- رئیس موسسه پژوهش های خانواده در اسرائیل
3- معاون وزیر آموزش و پرورش در دولت گلدا مایر 1974
4- عضو مجلس دهم ، یازدهم ، دوازدهم و سیزدهم ( ژوئن 1992 )


شامیر ، اسحاق :
اسم حقیقی وی \" اسحاق یزیرنیتسکی \" است . متولد 1915 در لهستان . از ابتدای جوانی در جنبش جوانان \" بیتار \" ( جنبش جوانا تجدید نظر طلب به رهبری ولادیمیر ژابوتنسکی ) فعال بود . در سال 1935 به فلسطین مهاجرت کرد و به گروه \" ایتزل \" پیوست . پس از آن که سازمان در سال 1940 تجزیه شد و \" افرائیم اشترن \" ( یائیر ) سازمان \" ایتزل اسرائیل \" را تشکیل داد ، به سازمان جدید پیوست . نام این سازمان بعداً به سازمان \" مبارزان آزادی اسرائیل \" ( لیهی ) تغییر یافت . پس از ترور \" یائیر \" در سال 1942 ، شامیر یکی از اعضاء رهبری سه گانه سازمان لیهی و مسئول فعالیت های سازمانی و عملیات ( تروریستی ) سازمان شد . شامیر در سال 1946 توسط حاکمان انگلیسی ( مستقر در فلسطین ) دستگیر شد و به بازداشتگاهی در اریتره ( آفریقا ) اعزام گردید ولی پس از چهار ماه موفق به فرار شد و به فرانسه رفت و تا ماه مه سال 1948 – یعنی زمانی که به فلسطین بازگشت - در آن جا اقامت داشت . چهارماه بعد وی متهم به دست داشتن در ترور \" کنت برنادوت \" فرستاده ویژه سازمان ملل شد و لذا حکم دستگیری وی به عنوان تروریست از سوی حاکمان انگلیسی صادر شد .
او از ابتدای تاسیس کشور اسرائیل به سازمان \" موساد \" ( سازمان اطلاعات مرکزی اسرائیل ) پیوست و تا سال 1965 در سمت های گوناگون و رده بالایی در آن سازمان فعالیت داشت . پس از آن تا سال 1970 به عنوان مدیر کارخانه در شهرک \" کفر سانا \" مشغول فعالیت شد و سپس به حزب حیروت پیوست . در سال 1973 به ریاست کمیته اجرایی حزب حیروت انتخاب شد و در سال 1980 به نمایندگی مجلس هشتم انتخاب گردید . پس از پیروزی جناح لیکود ، در سال 1977 به ریاست مجلس انتخاب شد ، و در سال 1978 از تائید و تصویب توافق نامه های کمپ دیوید خودداری کرد . در سال 1980 وزیر امور خارجه شد و پس از تصمیم \" مناخیم بگین \" در سال 1983 مبنی بر کناره گیری از سیاست پیرو جنگ لبنان ، وی به عنوان نخست وزیر و رهبر جناح لیکود جانشین او شد . بعد از انتخابات سال 1984 مجلس ، با شیمون پرز رهبر وقت حزب کارگر برای ریاست دوره ای دولت به توافق رسید ، و بدین ترتیب تا سال 1986 به عنوان معاون شیمون پرز نخست وزیر، و نیز وزیر امور خارجه انجام وظیفه کرد . سپس ، مسئولیت یاد شده با پرز تعویق و تا انتخابات سال 1988عهده دار امور نخست وزیری بود . در پی انتخابات سال 1988 ، از طریق ائتلاف با حزب کارگر تا سال 1990 ، سپس با ائتلاف با احزاب مذهبی تا سال 1992 یعنی هنگامی که تصمیم به کناره گیری از فعالیت های سیاسی گرفت ، دولت را در دست داشت .

شامیر ، موشه :
نویسنده و نمایش نامه نویس اسرائیلی و یکی از بارزترین نمایندگان نسل نویسندگان اسرائیلی متولد فلسطین می باشد . متولد سال 1921 در \" صفد \" و ساکن تل آویو ، عضو و رهبر جنبش \" هاشومیر هاتزایر \" . در سال 1944 به گروه تروریستی پالماخ پیوست ، افسر راهنما در جنگ 1948 ، و اولین سردبیر روزنامه \" باماهانیه \" منتشره از سوی ارتش اسرائیل . برادرش در آن جنگ ( 1948 ) از دست داد و به یاد او کتاب \" با دست هایش \" را به رشته تحریر در آورد . پس از انتشار اولین داستانش به نام \" در دشت ها زیر آفتاب راه می رود \" ، از جمله نویسندگان معروف شد . وی داستان هایی تاریخی از جمله \" پادشاه گوشت و خون \" و \" مرد فقیر برداشت \" دارد که در اواسط دهه 50 منتشر گردید . هم چنین مجموعه اشعاری به نام \" آساف کیلر \" دارد و سلسله مقالاتی نیز طی چند سال در روزنامه ها منتشر کرده است . وی به عنوان یک نویسنده فرهنگی نیز در روزنامه \" معاریو \" فعالیت داشت و توانست جایزه ادبی سال 1988 اسرائیل را نصیب خود کند .
در سالهای اولیه تشکیل کشور اسرائیل عضو حزب ماپام بود . اما خط مشی سیاسی وی بعد از جنگ 1967 کاملا تغییر کرد و از طرفداران ( آرمان ) اسرائیل بزرگ شد و لذا از جمله مؤسسین جنبش \" اسرائیل بزرگ \" می باشد . پس از تشکیل جناح لیکود در سال 1977 ، به آن پیوست و وارد مجلس نهم شد . ولی پس از امضای توافق نامه های \" کمپ دیوید \" با مصر در سال 1979 ، از جناح لیکود خارج شد و در تاسیس حزب افراطی \" هتحیاه \" مشارکت کرد . در سال 1981 از اعلام نامزدی خود برای نمایندگی مجلس خودداری کرد و پس از آن تقریبا از تمامی فعالیت های اجتماعی خویش کناره گرفت .
عضو آکادمی عبری ، دریافت جایزه \" اوسیکین \" در سال 1948 ، جایزه \" برنر \" 1853 ، جایزه بیالیک 1955 . آثار ادبی وی :
داستان ها : در دشت ها زیر آفتاب راه می رود ، با دست هایش ، پادشاه گوشت و خون ، مرد فقیر برداشت ، غریبه ی داود ، تو برهنه هستی ، مرز ، کبوتری از کبوتر خان بیگانه .
نمایش نامه ها : او در دشت ها قدم می زند ، جنگ پسران نور ، وارث و کارهای دیگر

شاهاک ، آمنون :
متولد سال 1944 در تل آویو . در سال 1962 به ارتش اسرائیل پیوست و به تدریج در واحد نیروهای چترباز تا رسیدن به فرماندهی تیپ پیشرفت کرد و سپس به نیروهای زرهی انتقال یافت . در ژوئن سال 1982 در هنگام تهاجم نظامی اسرائیل به جنوب لبنان ، فرماندهی نیروهای اسرائیلی در بیروت و منطقه شوف را به عهده داشت . در سال 1983 فرمانده منطقه نظامی مرکزی شد ، و در فوریه 1986 به عنوان رئیس اداره اطلاعات نظامی ستاد کل منصوب گردید . از دانشگاه تل آویو دانشنامه تاریخ عمومی دریافت کرد و نیز فارغ التحصیل دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد و دانشکده امنیت ملی می باشد . ضمناً دوره فرماندهی و ستاد را در نیرو دریایی آمریکا گذراند . در اول آوریل 1991 پس از ارتقاء به درجه سرلشکری ، به جای سر لشکر \" ایهود باراک \" به معاونت ستاد و رئیس اداره ستاد کل ارتش منصوب شد . وی در نوامبر 1993 به بعد رئیس هیات اسرائیلی مامور مذاکره با سازمان آزادی بخش فلسطین به منظور اجرای پیمان خود مختاری غزه و اریحا شد .

شطریت ، مایر :
متولد سال 1948 در مغرب ، و در سال 1957 به فلسطین مهاجرت کرد . تا سال 1974 با درجه سروانی در ارتش اسرائیل خدمت کرد . در دانشگاه بارایلان به تحصیل در رشته شیمی و زیست شناسی پرداخت . در سال 1974 به ریاست شورای محلی \" یونا \" انتخاب شد و تا سال 1987 در این سمت انجام وظیفه نمود . در سال 1981 از سوی حزب لیکود به نمایندگی مجلس انتخاب شد و در سال 1984 مجلس را ترک کرد و به عنوان صندوق دار و دبیر مالی آژانس یهود به فعالیت پرداخت . در ژوئن 1992 از سوی حزب لیکود به نمایندگی مجلس انتخاب شد .

شمعون ، ویکتور :
در سال 1915 در \" صوفیه \" پایتخت بلغارستان متولد شد و در سال 1939 به فلسطین مهاجرت کرد . در چهارچوب سازمان هیستادروث ، در فعالیت های صنفی فردی کوشا محسوب می شد و قبل و بعد از تشکیل کشور اسرائیل نیز عضو کمیته ی اجرایی سازمان بود . برای اولین بار در سال 1961 به عنوان نماینده حزب ماپام وارد مجلس اسرائیل شد و تا انتخابات مجلس نهم در سال 1969 در مجلس بود . در این مرحله اسم او در فهرست انتخاباتی حزب کارگر ثبت نشد . ولی بعداً در سال های 1984 و 1985 مجدداً انتخاب گردید .
در سال 1969 به وزارت بهداری منصوب شد و تا تشکیل دولت توسط حزب لیکود در سال 1977 در این سمت باقی ماند . سمت های بالایی را در حزب ماپام به عهده گرفت و مدتی نیز دبیر کل حزب شد ( 1980 ) ، و در سال 1994 در سمت دبیر سیاسی حزب مشغول فعالیت شد . در سال های 1981 – 1984 عضو کمیته امور خارجی و امنیت مجلس بود . شمعون جزو جناح میانه رو حزب به شمار می رود و در ایجاد گرایش و جریانی معروف به \" یاریو – شمعون \" راجع به امکان گفتگو با هر یک از طرفهای فلسطینی از جمله سازمان آزادی بخش فلسطین به شرط اعلام رسمی \" موجودیت \" و قانونی بودن \" هر یک از طرفین و برخی شرط های دیگر شرکت داشت .

شمگار ، مایر :
قاضی دیوان عالی اسرائیل و افسر سابق ارتش در سال 1925 . در دانزیگ آلمان متولد شد و در سال 1939 به فلسطین مهاجرت کرد و در ابتدای جوانی به سازمان ( زیرزمینی و تروریستی ) \" ایتسل \" ( ایرگون زیوای ) پیوست . در دانشگاه عبری به تحصیل فلسفه ، حقوق و تاریخ پرداخت . در جنگ 1948 در قدس شرکت کرد سپس برای ادامه تحصیلات عالی در رشته حقوق به دانشگاه لندن رفت و در سال 1950 فارغ التحصیل شد . سپس به اسرائیل بازگشت و در دادستانی کل ارتش مشغول خدمت شد . وی در سمت های گوناگون ( قضایی ) انجام وظیفه کرد تا این که بالاخره در سال 1961 به سمت دادستان کل ارتش منصوب شد . خدمت نظامی وی در همین سمت پایان یافت و در سپتامبر 1968 با درجه سرهنگی ارتش را ترک کرد .
در حال حاضر 1995 عضو دادگاه عالی اسرائیل است و دولت اسرائیل در مارس 1994 او را به ریاست کمیته ویژه تحقیق درباره جریان کشتار خونین \" حرم ابراهیم \" در الخلیل تعیین کرد . کشتار مذکور توسط یک فرد یهودی افراطی در تاریخ 25 فوریه سال 1994 انجام گرفت که در جریان آن تعداد 30 نفر فلسطینی و بیش از 150 نفر دیگر در حالی که مشغول ادای نماز صبح بودند ، به ترتیب کشته و مجروح شدند . کمیته ویژه تحقیق که به نام \" کمیته شمگار \" معروف شد ، در نهایت دولت اسرائیل ، ارتش و دیگر یهودیان را در این کشتار تبرئه کرد و آن را صرفاً اقدامی فردی از سوی یک نفر یهودی به نام \" باروخ گلدشتاین \" اعلام کرد .
دریافت درجه دکترای افتخاری از موسسه علمی \" ویزمن \" در سال 1987 ، عضو شورای انجمن بین الملل حقوق جنگ استراسبورگ ، رئیس شورای مشورتی موسسه جرم شناسی دانشگاه تل آویو ، و عضو شورای انجمن بین الملل حقوق نظامی و حقوق جنگ . آثار وی : دارای تعدادی مقاله های حقوقی .

شوحط ، آبراهام ( بایوا ) :
متولد سال 1936 در فلسطین . رشته مهندسی شهر سازی را در مؤسسه تخنیون ( در حیفا ) گذراند . از جمله مؤسسین شهر \" عراد \" و رئیس شورای محلی این شهر ( 1967 – 1989 ) . رئیس هیات شهرهای پیشرفته اسرائیل ( 1973 – 1985 ) ، و نایب رئیس مرکز حکومت محلی ( 1979 – 1989 ) . در سال 1988 و مجدداً در 1992 از سوی حزب کارگر به نمایندگی مجلس برگزیده شد . رئیس کمیسیون اقتصاد و سپس کمیسیون دارایی مجلس سیزدهم ( 1988 – 1992 ) . وزیر دارایی دولت اسحاق رابین از ژوئیه 1992 تا 1995 ، و عضو دولت کوچک . وی رئیس هیات اسرائیلی در مذاکرات اقتصادی با سازمان آزادی بخش فلسطین در پاریس پیرامون چگونگی روابط اقتصادی بین اسرائیل و حکومت خود مختار بود .

شوستاک ، الیعازر :
متولد سال 1911 در لهستان ، و در سال 1935 به فلسطین مهاجرت کرد . وی عضو سابق حزب حیروت بود که به همراه \" شموئیل تامیر \" در سال 11966 انشعاب کرده و حزب \" مرکز آزادی \" را تاسیس کردند . در سال 1973 در تشکیل جناح لیکود سهیم بود و در سال 1975 حزب \" مرکز آزادی \" به دو جناح تبدیل شد . یکی از آن ها به نام \" مرکز مستقل \" به رهبری شوستاک در اوایل سال 1976 با احزاب \" سازمان رسمی \" و جنبش سرزمین اسرائیل مشترکا \" جنبش \" بعام \" را تشکیل دادند پس از انتخابات عمومی سال 1977 وی در دولت مناخیم بگین به وزارت بهداری منصوب شد ضمنا ًعضو مجلس از سال 1949 تا مجلس دوازدهم در سال 1989 .

شومرون ، دان :
رئیس سابق ستاد ارتش . متولد سال 1937 در اشدوت یعقوب . در سال 1955 به واحد نیروهای چترباز ارتش اسرائیل ملحق شد و در جنگ 1956 و جنگ ژوئن 1967 به عنوان فرمانده یگان شناسایی تیپ چترباز در صحرای سینا شرکت داشت . به عنوان فرمانده گردان چتر باز در سال های 1968 – 1970 در دره رود اردن و جبهه کانال سوئز جنگید . پس از انتقال به واحد نیروهای زرهی در سال 1971 ، فرمانده تیپ زرهی شد و این تیپ در جنگ 1973 در جبهه صحرای سینا شرکت کرد و در خلال درگیری های \" ثغره الدفرسوار \" از کانال سوئز عبور کرده و به بندر مصری \" الادبیه \" نزدیک کانال سوئز رسید .
در سال 1974 به درجه سرتیپی ارتقاء یافت و فرمانده واحد نیروهای پیاده و چترباز گردید . عملیات حمله به فرودگاه \" انتبه \" در اوگاندا در سال 1976 را فرماندهی کرد . در اوت 1976 به فرماندهی لشکر زرهی منصوب شد . پس از ارتقاء به درجه سرلشکری در فوریه 1978 ، به فرماندهی منطقه نظامی جنوب برگزیده شد . در سال 11982 اجازه ی تدریس در دانشگاه دریافت کرد و مشغول تدریس درس جغرافیا در دانشگاه تل آویو شد . وی از جمله نامزد های احراز سمت رئیس ستاد ارتش در سال 1983 بود ، و در سپتامبر 1983 به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد . در سال 1985 معاون ستاد ارتش و رئیس اداره ستاد کل گردید و تا اوت 1986 در این قسمت باقی ماند . در 15 آوریل 1987 رئیس ستاد ارتش شد و تا 31 مارس 1991 در این مقام انجام وظیفه کرد . فارغ التحصیل دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد می باشد . متاهل و دارای سه فرزند است .

شیگتس ، شمعون :
متولد سال 1942 در \" گیواتیسیم \" . مدیر کل دفتر اسحاق رابین نخست وزیر سابق و مسئول فرهنگی بین وزارتخانه ها و ارتباط با احزاب سیاسی . عضو سازمان جوانان گروه ماپای بود و به همراه دیگران در تاسیس شهرک \" آویقه \" واقع در بلندی های اشغالی جولان ( متعلق به سوریه ) مشارکت داشت . پس از گذراندن دوره خدمت نظام ، رئیس شورای شهرک های مستقر در جولان شد . وی از اسکان یهودیان در این گونه شهرک ها به شدت حمایت کرد و در همین راستا در ایجاد 8 شهرک یهودی نشین در جولان مشارکت فعال داشته است . او در سال 1982 دست به اقداماتی جدی برای تدوین وتصویب قانون الحاق بلندی های جولان به اسرائیل زد ، و ازجمله کسانی است که معتقد است جدا کردن بلندی های جولان از اسرائیل امری امکان ناپذیر است . وی هم چنین مشاور رابین ، نخست وزیر سابق ، در امور اسکان یهودیان می باشد .
جزو جناح \" بازها \" است و همواره سعی داشته که دسترسی به شخص رابین را محدود و منحصر به شخص خود کند. گفته می شود وی در راه عزل نخست وزیر تلاش می کند . دیگران او را همانند \" بولدوزری \" که هیچ مرز و مانعی او را متوقف نمی کند توصیف می کنند . وی از دیدگاه سیاسی بسیار جاه طلب و بلند پرواز است و به دنباال کسب سمت وزارتی است . از دیدگاه حزب کارگر ، وی فردی فعال و پویا ، جهت دار و متجاوز و احتمالاً خشمگین و مانور دهنده توصیف می شود . در ایجاد برخی خصومت های درون حزبی به ویژه در مورد درگیری بین رابین و معاون وی شیمون پرز بر سر رهبری حزب موفق بوده است . طرفدار جدی رابین ، و در پیروزی فعالیت های تبلیغاتی وی سهیم بوده و حامل شعار \" فقط بوسیله رابین امکان پیروزی وجود دارد \" می باشد و به همراه رابین در برخی اقدامات مانند عدم رای اعتماد به دیگران مشارکت داشته است .

شیلانسکی ، دوف :
متولد سال 1924 در \" لیتا \" در لیتوانی ، و در سال 1948 به فلسطین مهاجرت کرد . لیسانس حقوق ، به وکالت حقوقی اشتغال داشته و در گروه \" ایتسل \" خدمت کرده است . معاون وزیر در دولت اسحاق شامیر 1983 ، عضو کمیسیون های قانون اساسی ، حقوق و قضایی در مجلس دهم 1981 – 1984 ، و رئیس مجلس دوازدهم 1988 – 1992 ، نماینده لیکود در مجلس سیزدهم از ژوئن 1992 به بعد .

صفحه بعد فهرست صفحه قبل