صفحه بعد ک صفحه قبل

ک


کاپلان ، الیعازر :
اقتصاد دان و سیاستمدار اسرائیلی ، متولد سال 1981 در \" مینسک \" ، که در سال 1920 به فلسطین مهاجرت کرد . وی از جمله مؤسسین و رهبران \" جنبش سوسیالیستی صهیونیسم \" می باشد . پس از مهاجرت ، رهبر گروه \" هاپوایل هاتزایر \" شد و نماینده آن در شورای شهر تا آویو گردید . از جمله فعالین بخش امور اجتماعی سازمان هیستادروث به شمار می آید . در سال 1933 به عضویت در کمیته اجرایی \" آژانس یهود \" انتخاب شد و ضمناً تا سال 1948 مسئولیت امور مالی و اقتصادی آژانس محسوب می شد . در خلال سال های 1943 –1948 رئیس اداره شهرک ها در آژانس یهود بود .
او در جنبش کارگران اسرائیل از جمله افراد میانه رو به شمار رفته و از طرفداران ( حییم ) وایزمن علیه سیاست های افراطی بن گوریون محسوب می شود . پس از تشکیل کشور اسرائیل ، اولین وزیر دارایی آن بود و تا مدت کمی قبل از مرگش در سال 1952 در همین سمت باقی ماند . در سال 1952 معاون نخست وزیر شد . وی از جمله پایه گذاران نظام مالیاتی اسرائیل به شمار می رود . وی مبتکر اندیشه و طرح اولیه ارائه کمک های مالی آمریکا به اسرائیل می باشد .کاتزیر ( کاتشالسکی ) ، افرائیم :
متولد 16 ماه مه 1916 در لهستان . دکترای علوم از دانشگاه عبری بیت المقدس . مسئولیت های زیر را به عهده داشته است :
1- استاد و رئیس گروه بیوفیزیک موسسه علوم وایزمن ( رحووت ) 1951
2- عضو آکادمی ملی علوم
3- عضو شورای ملی پژوهش ها و توسعه
4- عضو شورای عالی آموزش کشور
5- عضو انجمن بیوشیمی و شیمی اسرائیل
6- دانشمند اصلی و رده اول وزارت دفاع اسرائیل ( 1966 - 1968 )
7- افسر احتیاط

دارای مقاله ها و پژوهش هایی در زمینه آلبومین ها و اسیدها و عضو شورای جهانی نویسندگان علمی . جوایز علمی دریافت کرده از جمله جایزه \" تشیر ینخومنسکی \" 1948 ، جایزه : روتشیلد \" در علوم طبیعی 1961 ، مدال طلای \" لیندستروم – لنگ \" 1969 . رئیس جمهوری اسرائیل (1973 – 1978 )
رئیس مرکز بیوتکنولوژی دانشگاه تل آویو 1978 – 1988 ، استاد بازنشسته 1989 ، دریافت جایزه از مؤسسه علوم و تکنولوژی ژاپن 1985 ، دریافت جایزه از مؤسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا و غیره ، دریافت درجه دکترای افتخاری از حدود 15 دانشگاه داخلی و خارجی ، دریافت مدال های متعدد خارجی .


کاهانا ، مایر :
خاخام مایر کاهانا در اول اوت سال 1932 در نیویورک متولد شد . خانواده او دارای سابقه خاخامی می باشند و در منطقه صفد ( در شمال فلسطین اشغالی ) ساکن بوده اند. آنان در سال های اولیه قرن حاضر به آمریکا مهاجرت کردند . پس از اینکه پدرش \" خاخام چارلز\" او را با تعالیم و اصول صهیونیسم نظامی آشنا کرد و آموزش داد ، کاهانا به جنبش \" بیتار \" پیوست . فوق لیسانس حقوق بین الملل از دانشگاه بروکلین در آمریکا . در اولین دیدار خود از اسرائیل در سال 1963 به مدت سه ماه در یکی از کیبوتس ها اقامت کرد و سپس به آمریکا بازگشت . در سال 1965 به همراه خاخام \" ژوزف شوربا \" ، \" جنبش چهارم ژوئن \" را تاسیس کرد . هدف جنبش یاد شده ، حمایت از جنگ آمریکا با ویتنام بود . چنان چه بعداً شایع شد که این جنبش با \" سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا \" ( سیا ) در ارتباط بوده و کاهانا عامل و مزدور آن سازمان میباشد .
کاهانا در سال 1968 \" انجمن دفاع از یهودیان \" را تاسیس کرد و بعدا یک سلسله عملیات انفجاری را علیه ( منافع و تاسیسات ) دولت های سوسیالیستی و عرب در آمریکا به انجام رساند . ضمناً کاهانا دارای روابطی با گروه های آلمانی ساکن آمریکا نیز بود . در سال 1975 به مدت چند ماه در پنسیلوانیا به زندان افتاد و در سال 1967 جنبش \" دوف \" یا \" سرکوب خائنین \" را تاسیس کرد . کاهانا قبل از انتخابات سال 1973 اسرائیل ، جنبش \" کاخ \" ( هکنا ) را که عامل توسعه عقیده ی نژاد پرستی و انجام اقدامات فاشیستی ضد فلسطینیان بود ، تاسیس کرد . کاهانا در انتخابات سال های 1973 ، 1977 و 1981 کنست خود را نامزد نمایندگی کرد ولی شکست خورد . کاهانا چند بار در اسرائیل به دلیل انجام اقدامات و عملیاتی علیه فلسطینی ها ی ساکن اسرائیل زندانی شد . در انتخابات عمومی سال 1984 به پیروزی دست یافت و در حدود 26 هزار رای کسب کرد . اسم کاخ و کاهانا با دو سازمان مسلح مخفی دیگر که اقدامااتی را علیه فلسطینیان انجام داده اند ، به هم پیوسته و مربوط است . سازمان اول در سال 1986 تاسیس شد که \" کمیته امنیت راه ها \" نامیده می شود . و دومی در سال 1989 تاسیس گردید که نام \" سازمان دهنده دولت یهود \" بر آن گذاشته شد . کاهانا از شرکت در انتخابات عمومی سال 1988 به دلیل صدور حکم دادگاه عالی اسرائیل به اتهام شرکت اعضاء\" کاخ \" در فعالیت های نژاد پرستانه محروم شد . کاهانا در نوامبر 1990 در شهر نیویورک به قتل رسید . وی از سال 1975 تا مدتی قبل از کشته شدن ، در شهرک \" کریات چهار \" ( نزدیک الخلیل ) – که یکی از مراکز جنبش کاخ به شمار میرود – سکونت داشت .


کتساف ، موشه :
متولد 5 دسامبر 1945 در ایران ( یزد ) که در سال 1951 ( همراه خانواده اش ) به فلسطین مهاجرت کرد . دارای دانشنامه کارشناسی در اقتصاد و تاریخ از دانشگاه عبری بیت المقدس ، متاهل و دارای 5 فرزند . رئیس شورای \" کریات ملاخی \" ( 1969 – 1975 ) ، دارای مقاله هایی در روزنامه \" یدیعوت آهارونوت \" ، نماینده کنست از سوی حزب لیکود 1984 ، معاون وزیر اسکان در دولت اسحاق شامیر 1983 ، و وزیر کار در دولت دوره ای ( به ریاست اسحاق شامیر و شیمون پرز – 1984 – 1988 )
معاون بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ژوئن 1996 – ژوئن 1999


کولیک ، ( تئودور ) تدی :
متولد سال 1911 در وین ( اتریش ) ، که در سال 1936 به فلسطین مهاجرت کرد . ریاست شهرداری بیت المقدس را برای مدت بیش از 25 سال عهده دار بوده است . از جمله مؤسسین کیبوتس \" عین جیو \" در ساحل دریاچه طبریه می باشد . در خلال دهه ی چهل از جمله فعالین در مسائل امور خارجی و اطلاعات بوده است . در خلال جنگ دوم جهانی به عنوان نماینده آژانس یهود در استانبول ماموریت کمک به انتقال یهودیان اروپا به فلسطین را عهده دار بود . وی هم چنین برای مدتی با ساز مان اطلاعاتی انگلیس و آمریکا در قاهره همکاری داشت . در سال 1947 ریاست هیات اعزامی گروه هاگانا به آمریکا را به منظور انجام مذاکرات مربوط به دریافت تسحیلات از آن کشور به عهده داشت .
پس از تشکیل کشور اسرائیل ، به عنوان وزیر مختار سفارت اسرائیل در آمریکا تعیین گردید و پس از بازگشت به اسرائیل به مدیر کلی دفتر نخست وزیری منصوب شد ، که در خلال سال های 1952 تا 1964 این سمت را به عهده داشت ، و از جمله نزدیک ترین مشاوران بن گوریون بود . در همین زمان ، فعالیت هایی را برای توسعه امور جهانگردی و امور فرهنگی کشور به انجام رساند . در همین راستا ، وی از جمله سازمان دهندگان مراسم \" جنبش اسرائیل \" بود و در تاسیس موزه اسرائیل نیز مشارکت کرد ومدیریت آن را پس از استعفاء از سمت رسمی خود به عهده گرفت .
در سال 1965 در تاسیس حزب \" رافی \" که رهبری آن را بن گوریون به عهده داشت مشارکت کرد . در سال 1966 به ریاست شهرداری بیت المقدس انتخاب شد و عمده ی شهرت خویش را از طریق همین سمت کسب کرد . پس از جنگ 1967 ، مسئول روابط بین اعراب و اسرائیلی ها در شهر بیت المقدس شد ، و در سال 1988 به دلیل فعالیت هایش در قدس به \" جایزه اسرائیل \" دست یافت . وی در انتخابات عمومی شهرداری ها در سال 1994 در برابر رقیب دست راستی خود \" ایهود اولمرت \" شکست خورد .
رئیس \" میز\" آمریکا در وزارت امور خارجه اسرائیل 1949 ، رئیس طرح مشترک آمریکایی – اسرائیلی آب شیرین کن هسته ای ، رئیس هیات مدیره ی موزه ی اسرائیل در بیت المقدس 1964 . از آثار وی شهر مقدس بشریت 1968، زیارتگاههای سرزمین مقدس 1970 را می توان نام بر د .


کونمان ، حییم :
از رهبران جناح لیکود . متولد 12 دسامبر 1934 در فلسطین ، فارغ التحصیل رشته حقوق و اقتصاد ، با خانم \" حناز ویگنبلوم \" در سال 1957 ازدواج کرد و دارای سه فرزند است . مدیر تعدادی از کارخانه ها ، عضو کمیسیون دارایی مجلس 1981 ، و معاون وزیر دارایی در دولت شیمون پرز 1984 ، و در سال های 1988 و 1992 مجدداً به نمایندگی مجلس انتخاب شد .


کوهن ، ران :
متولد سال 1938 در عراق ، در سال 1950 به فلسطین اشغالی مهاجرت کرد و در کیبوتس \" جان شیموئیل \" ساکن شد . او بعداً اسم خود را از سعید به \" ران \" تغییر داد. در سال 1982 به هنگام تهاجم اسرائیل به لبنان ، داوطلبانه به عنوان سرهنگ احتیاط به ارتش پیوست . رئیس جمعیت حقوق شهروندان وابسته به سازمان هیستادروث می باشد . در سال 1984 برای اولین بار از سوی حزب \" راتس \" ( جنبش حقوق هم میهنان ) به نمایندگی کنست انتخاب شد و سپس در سال های 1988 و 1992 مجدداً از سوی حزب \" میرتس \" نمایندگی اش تجدید شد . عضو کمیسیون های دارایی و امور اجتماعی مجلس از ژوئیه 1992 به بعد . از نظر خط مشی سیاسی ، وی فردی پنجاه – پنجاه \" شاهینی – کبوتری \" توصیف می شود . همچنین گفته می شود که در بین سیاستمداران یهودی شرقی تبار ، بیشتر اشکنازی (یهودیان غربی ) محسوب می شود . دارای چهار فرزند پسر از دو همسر است . معاون وزیر امور زیربنایی ( مسکن و اسکان ) در دولت رابین ژوئیه 1992 تا 1995 .


کوهن ( خانم ) گیولا :
سیاستمدار اسرائیلی و از فعالین راست افراطی . اصلیت او \"یمنی \" و مادرش مصری تبار و متولد قدس است . خودش متولد سال 1925 در تل آویو است و در سن 12 سالگی به جنبش \" بیتار \" پیوست و سپس عضو گروه \" لیسی \" که از گروه \" ایتسل \" انشعاب کرده بود ، پیوست . در رادیوی مخفی \" صدای لیسی \" گوینده بود . نیروهای انگلیسی ( در زمان قیمومت بر فلسطین ) به هنگام بازرسی محل ایستگاه رادیو ، وی و تعداد دیگری از کارکنان شاغل در آن جا را دستگیر کرده و او را نیز از ناحیه زانومورد اصابت گلوله قرار دادند . پس از آن وی به 9 سال زندان محکوم شد . ولی بعداً گروه لیسی او را در فرار از زندان کمک کردند و او از زندان گریخت . سپس در روزنامه \" معاریو \" به کار پرداخت . خانم کوهن بعدا به حزب \" حیروت \" پیوست و در انتخابات عمومی سال های 1973 و 1977 به نمایندگی مجلس انتخاب شد . وی از جمله مخالفین سر سخت توافق نامه های کمپ دیوید با مصر بود که به همراه دیگر مخالفان \" جمعیت طرفداران سرزمین کامل اسرائیل \" را در درون حزب حیروت تشکیل داد. وی بعداً از حزب مذکور انشعاب کرد و در تشکیل جنبش \" هتحیاه \" ( نهضت ) به رهبری \" یوفال نعمان \" همکاری کرد در انتخابات سال های 1981 ، 1984 و 1988 از طریق فهرست جنبش \" هتحیاه \" به نمایندگی کنست انتخاب شد ، ولی در انتخابات مجلس سیزدهم در سال 1992 به همراه بقیه اعضاء از رسیدن به نمایندگی مجلس محروم شده و شکست خوردند .


کهلانی ، آویگدور :
متولد سال 1944 در فلسطین . در سال 1962 به ارتش پیوست و در واحد نیروهای زرهی مشغول خدمت شد و در جنگ 1967 گروهان زرهی از تیپ هفتم زرهی را در جبهه مصر فرماندهی کرد و در ناحیه العریش به شدت مجروح شد . در جنگ 1973 ، گردان زرهی تیپ هفتم را در جبهه جولان فرماندهی کرد و مدال شجاعت و قهرمانی به وی داده شد . سپس ، فرماندهی تیپ هفتم زرهی را به عهده گرفت . لشکر 36 را که از بهترین لشکرهای زرهی ارتش اسرائیل می باشد در زمان حمله اسرائیل به لبنان در سال 1982 فرماندهی کرد و در جریان آن قلعه ی \" شقیف \" را به اشغال و تصرف خود در آورد . پس از آن ، این لشکر به شهر صیدا رسید و سپس به سمت فرودگاه بیروت پیشروی کرد .
در برخی دوره های آموزش نظامی شرکت کرد از جمله :
1- فارغ التحصیل دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد در سال 1972
2- فارغ التحصیل دانشکده فرماندهی و ستاد آمریکا در سال 1979
3- فارغ التحصیل دانشکده امنیت ملی

وی فرماندهی دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد را طی سال های 1983 – 1986 به عهده داشت . دارای دانشنامه دانشگاهی در رشته تاریخ از دانشگاه تل آویو ، نماینده کنست از سوی حزب کارگر ژوئن 1992 ، عضو کمیسیون های امور خارجی و امنیت ، و فرهنگ و معارف مجلس می باشد .


کیسار ، ایرائیل :
متولد سال 1931 در \" صنعا \" ( یمن ) که در سال 1933 همراه خانواده اش به فلسطین مهاجرت کرد . دارای دانشنامه دانشگاهی در اقتصاد و جامعه شناسی . از جمله فعالین اتحادیه ی سندیکاهای کارگری \" هیستادروث \" است که مدیریت دبیر خانه سازمان را نیز به عهده داشت . در سال 1984 وارد کنست شد و در سال های 1988 و 1992 نیز از سوی حزب کارگر مجدداً انتخاب گردید . وزیر راه و ترابری و معاون نخست وزیر در دولت اسحاق رابین ژوئیه 1992 تا 1995
فوق لیسانس مطالعات کارگری از دانشگاه تل آویو ، مشاور وزیر کار ، معاون دبیر کل هیستادروث ( رئیس واحد اتحادیه تجاری سازمان ، رئیس صندوق کمک سازمان ، عضو کمیته اجرایی سازمان ) ، خزانه دار سابق هیستادروث ، دبیر کل سازمان هیستادروث 1984 ، رئیس گروه مشاوران کارگری . از آثار وی تعدادی مقاله راجع به مسائل اشتغال و کارگری می توان نام برد .

صفحه بعد فهرست صفحه قبل