صفحه بعد ل صفحه قبل

للاون ، بنحاس :
اسم حقیقی وی \" بنحاس لوبیانیکر \" متولد سال 1904 در گالیسیای شرقی می باشد . در اواسط دهه 20 \" جنبش جوانان یهودی \" اردن را تاسیس کرد و آن را رهبری کرد . در سال 1929 به فلسطین مهاجرت کرد . در خلال سال های 1938 – 1939 به همراه \" اسحاق بن آهارون \" دبیر گروه ماپای شد . در خلال دهه 40 عضو هیات اجرایی سازمان هیستادروث بود و در سال های 1949 – 1950 دبیر کل سازمان گردید . وی در مجلس اول ( 1949 ) به نمایندگی انتخاب شد که تا سال 1961 ادامه داشت . در سال 1950 به عنوان وزیر کشاورزی منصوب شد تا سال 1951 ، و در ژانویه 1954 و پس از استعفای اولیه بن گوریون و عقب نشینی \" سدیه پوکر \" ، به مقام وزارت دفاع رسید . این امر منجر به تغییر و تحولاتی در نظرات سیاسی وی گردید ، چنانچه از جناح \" کبوتران \" به جناح \" بازها \" یا شاهین ها ( در جنبش کارگران ) گرایش یافت . ایت تغییر موضع وی باعث ایجاد تنش در چگونگی روابط او با \" موشه شارت \" نخست وزیر شد . به ویژه این که ، وی تلاش می کرد تا سیاست های افراطی خویش را در نیروهای مسلح نیز پیاده و اجرا کند .
در زمان حضورش در وزارت دفاع ، پس از دستگیری شبکه ای از عوامل اطلاعاتی اسرائیل در مصر که با انجام انفجارهایی در آن کشور باعث تیرگی روابط مصر و کشورهای غربی شده بودند ، بحرانی را معروف به \" رسوایی لاون \" باعث شد . منابع اسرائیلی به این امر اشاره داشتند که لاون رابطه ای با این رسوایی نداشته است ولی مسلم است که خط مشی های وی باعث شد که چنین رابطه ای امکان پذیر تلقی گردد و بنابر این به دلیل مسئولیتش بالاخره در سال 1955 مجبور به استعفاء شد . در سال 1956 مجدداً به دبیر کلی سزمان هیستادروث انتخاب شد و به مدت پنج سال در این مقام باقی ماند و وی دبیر کلی با نفوذ و قدرتمند توصیف گردید . در سال 1960 ، مسئله رسوایی لاون به ویژه در خصوص پاسخ به این سوال که \" چه کسی دستور داده است ؟ \" مجدداً مطرح شد ، و لذا منجر به استعفای وی از دبیر کلی سازمان هیستادروث شد . پس از آن ، گروهی سیاسی به نام \" مین ها یسیود \" ( برای سازمان ) را که متشکل از روشنفکران و اعضاء کیبوتس ها بود ، تاسیس کرد . این گروه بعداً در نوامبر 1964 در گروه ماپای ادغام شد . وی پس از جنگ ژوئن 1967 خواستار عقب نشینی اسرائیل از اراضی اشغالی شد . لاون پس از تحمل ناراحتی و رنج فراوان ناشی از یک بیماری طولانی ، بالاخره در سال 1976 در گذشت .


لبعی ، دیوید :
متولد سال 1934 در تل آویو . رئیس کانون وکلای اسرائیل ، و استاد حقوق دانشگاه تل آویو . برای اولین بار در سال 1984 به عضویت کنست در آمد و مجدداً در سال های 1988 و 1992 نیز از سوی حزب کارگر وارد مجلس شد . در خلال سال های 1984 – 1988 رئیس کمیسیون مراقبت بین المللی مجلس بود . دارای دهها مقاله درباره مسائل حقوقی است و کتاب \" احکام بازداشت و آزادی دستگیر شدگان \" از جمله آثار اوست . وزیر دادگستری در دولت اسحاق رابین از ژوئیه 1992 تا 1995 بود .


لوبرانی ، اوری :
در 7 اکتبر سال 1926 در حیفا متولد شد . مامور عالی رتبه اطلاعاتی سازمان موساد ، و به عنوان فردی قدرتمند برای انجام بسیاری از ماموریت های مهم اطلاعاتی توصیف می شود . ناظران سیاسی می گویند که وی کارمند کشوری عالی رتبه ونمونه ای است که می توان کارها ی\" نا مطلوب \" را به او واگذار کرد . گفته می شود وی خطرناکترین فرد اسرائیل و سازمان های وابسته به آن است . در دوران حزب کارگر و جناح لیکود انجام وظیفه کرد. وی یک \" ملی گرای متعصب \" است که به ایدئولوژی های دیگر و تفسیرهای آنان وقعی نمی گذارد . با دیوید بن گوریون ، لوی اشکول ، گلدامایر ، مناخیم بگین ، اسحاق شامیر و اسحاق رابین همکاری داشته است .
از آنجا رابطه ای محکم و صمیمانه با شخص \" هایلاسلاسی \" امپراتور اتیوپی داشت . لذا از سوی سازمان اطلاعاتی موساد به آدیس آبابا اعزام شد . ضمنا او رابطه ای بسیار محکم و صمیمانه با محمد رضا پهلوی شاه ایران داشت ، و لذا از سوی سازمان موساد به ایران اعزام شد و گفته می شد که وی در ایجاد اتاق های بازجویی معروف و وحشتناک \" ساواک \" همکاری داشته است . علیرغم این مسائل ، وی در سال 1978 سقوط شاه را پیش بینی کرد که این امر در آن زمان بر خلاف نظرات مورد قبول سازمان سیا و وزارت خارجه اسرائیل بود . در اوایل دهه 60 مشاور امور عربی بن گوریون بود ، و در واقع وی در پس پیشنهاد جبران خسارت مالی پناهندگان فلسطینی در قبال دارایی ها و اموال از دست رفته شان در خلال جنگ 1948 قرار داشت . زیرا به اعتقاد او موضوع پناهندگان \" مشکلی حقیقی است که باید آن را کاهش داد \" و معتقد بود که آمریکا باید بار مالی این پیشنهاد را بپذیرد . \"
در سال های 1967 – 1971 سفیر اسرائیل و نیز شعبه سازمان موساد در اتیوپی بود و سپس در سال 1973 برای جلوگیری از نفوذ اعراب در آفریقا به فعالیت پرداخت و روابط استواری با تعدادی از رهبران آفریقایی مانند \" عیدی امین \" رئیس جمهوری سابق اوگاندا برقرار کرد . در هنگام حضورش در ایران به عنوان فرستاده موساد ، با \" یعقوب نمرودی \" که تاجر اسلحه بود همکاری کرد ، وی همان فردی است که در رسوایی \" ایران – کنترا \" دست داشت . در سال 1983 سازمان موساد را ترک کرد تا به مدت شش ماه با وزارت دفاع همکاری کند . ولی تاکنون هم چنان در وزارت دفاع خدمت می کند . شریک مؤسسه صادرات اسلحه \" یورکون \" است که به همراه ژنرال \"آوراهام اورلی \" آن را تاسیس کردند . او هماهنگ کننده فعالیت های اشغالگران اسرائیلی در جنوب لبنان است . در تاسیس بازداشتگاه \" خیام \" مشارکت کرد . وی به عنوان مبدع توافقاتی با آنتوان لحد و عناصر شیعه موفق شد از سیاست سابق اسرائیل مبنی بر پشتیبانی از مسیحیان مارونی فراتر رفته و مزدوران و شریکانی از تمامی طایفه های لبنانی تدارک ببیند . وی مذاکره کننده اصلی پیرامون موضوع گروگان های غربی در لبنان بود . او به عنوان فردی خوش اخلاق و ملایم که می داند چگونه اعتماد دیگران را جلب کند توصیف می شود . و تحصیل کرده دانشگاه لندن ، رهبری و مدیریت اجرایی عملیات مربوط به انتقال تعداد 15000 نفر یهودی اتیوپیایی ( فلاشه ها ) به اسرائیل در سال 1991 ، نماینده ویژه اسرائیل و نیز گروگان های غربی در بیروت .


لورنس ، شلومو :
خاخام لورنس در سال 1918 در مجارستان متولد شد و در سال 1939 به فلسطین مهاجرت کرد . در سال های 1932 – 1944 در مدارس مذهبی ( الیشیووت ) به تحصیل پرداخت . از سوی حزب \" آگودات اسرائیل \" نماینده مجلس دوم شد و از بارزترین متنفذین آن حزب بود . در دوران حکومت لیکود رئیس کمیسیون دارایی بود که مهم ترین کمیسیون ها ( تخصیصی ) مجلس محسوب می شود .لوی ، دیوید :
یکی از رهبران لیکود . متولد سال 1937 در مغرب ( رباط ) و در سال 1957 به فلسطین مهاجرت کرد . فقط دوره متوسطه را گذرانده است ، و از این جهت که در \" بیت ژآن \" زندگی می کرده است ، تنها به امور کشاورزی پرداخت . رئیس گروه \" حیروت \" در سازمان هیستادروث ، انتخاب به عنوان رئیس شورای محلی بیت ژآن در سال 1966 . در سال 1969 به نمایندگی مجلس انتخاب گردید که در تمامی انتخابات بعدی نیز مجدداً تکرار شد . وزیر جذب و اسکان ، معاون نخست وزیر و مسئول نوسازی مناطق فقیر نشین ، رئیس کمیته وزارتی امور رفاه ، و بالاخره وزیر امور خارجه . وی در بین یهود یان شرقی تبار شهرت مردمی وسیعی کسب کرده است . نفر دوم جناح لیکود محسوب می شد و با اسحاق شامیر بر سر رهبری آن رقابت کرد ولی به رهبری حزب نرسید ، زیرا لیکود در سال 1992 در بدست گیری قدرت دولت شکست خورد و لذا شامیر استعفاء داد .
وزیر جذب مهاجر 78 –1977 ، وزیر مسکن و اسکان 1978 – 1990 ، وزیر امور خارجه 92 – 1990 ، وزیر امور خارجه در کابینه بنیامین نتانیاهو ژوئن 1996 – 4 ژانویه 1998 : استعفاء به خاطر اختلاف نظر با سیاست های نتانیاهو در مورد روند صلح خاورمیانه ، مجدداً وزیر امور خارجه در کابینه ی دولت کارگری ایهود باراک ژوئیه 1999


لیبوویتز ، یشایهوا :
دانشمند و فیلسوف اسرائیلی ، متولد سال 1903 در \" ریگا \" ( شهر بندری در روسیه تزاری ) . رشته فلسفه را در برلین و پزشکی را در\" بال \" تحصیل کرد و در سال 1935 به فلسطین مهاجرت کرد . در سال 1936 شروع به تدریس شیمی آلی و فلسفه ی علوم در دانشگاه عبری بیت المقدس کرد . چند سال نیز به عنوان سر دبیر نشریه \" فرهنگ یهودیان \" فعالیت کرد. به دلیل مواضع ویژه اش در دین و سیاست مشهور شد و علیرغم اینکه پیرو مذهب ارتودکس یهود بود و اصرار بر التزام یهودیان به اجرای \" فرامین دهگانه \" داشت ولی با ایجاد احزاب سیاسی – مذهبی مخالف بود و خواستار جدایی دین از سیاست شد . پس از جنگ 1967 خواستار عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی حتی بدون هیچ گونه مذاکره شد . وی معتقد بود که حکومت اسرائیل بر 5/1 میلیون عرب ، در نهایت منجر به انحلال دولت یهود و نابودی تدریجی آن خواهد شد . ولی درخواست یاد شده از سوی سازمان های سیاسی کشور به طور کلی رد شد . با این حال وی هم چنان از جمله شخصیت های علمی بارز و محترم اسرائیل محسوب می شود . او غالباً از جمله شاخص ترین شرکت کنندگان در مباحثات فرهنگی و سیاسی است و بسیاری از اوقات نیز مصاحبه هایی با او منتشر می شود .
استاد بیوشیمی دانشگاه عبری بیت المقدس ، ویرایشگر دایره المعارف عبری ( ماساداح ) . آثار : میراث چیست ؟ . یهودیگری ، ارزش های انسانی و حکومت یهود 1992 ( ویرایشگر : الیزر گلدمن ) عقیده و ایمان رامبام ؛ تاریخ دین و ایمان و ارزش آن ؛ مباحثات درباره پیرکی آووت ؛ تعداد دیگری کتاب به زبان عبری .

صفحه بعد فهرست صفحه قبل