صفحه بعد م صفحه قبل

مماگین ، دیوید :
از رهبران جناح لیکود . متولد سال 1945 در فاس ( مغرب ) . دوره متوسطه را گذراند و سرگرد احتیاط ارتش اسرائیل می باشد . رئیس شهرداری \" کریات ژت \" ، عضو کمیسیون امور خارجی و امنیت ، و کمیسیون نظارت کشورها در مجلس دهم . در سال های 1988 و 1992 مجدداً به نمایندگی مجلس انتخاب شد .


مایا ، موشه :
متولد سال 1938 در \" بتاح تکوا \" ، در علوم دینی به تحصیل پرداخت . خاخام منطقه \" یاد – الیاهو \" در تل آویو و رئیس مدرسه دینی ( ییشوات ) \" زوارون موشه \" در \" یاد – الیاهو \" می باشد . از جمله مؤسسین حزب مذهبی شاس می باشد . قبل از انتخاب شدن به نمایندگی مجلس از سوی حزب شاس ، دارای هیچ گونه مقام رسمی نبوده است و عضو کمیسیون جذب و مهاجرت مجلس ، معاون وزیر فرهنگ و آموزش و پرورش در دولت اسحاق رابین تا زمان خروج حزب شاس از دولت ائتلافی در سال 1993 ، و مسئول اداره آموزش تورات می باشد .


مایر ، ( خانم ) گلدا :
سیاستمدار زن اسرائیلی . متولد 1898 د ر\" کیف \" ( روسیه تزاری ) ، اسم حقیقی وی گلدا مایرسون \" است . در سال 1906 به همراه خانواده اش به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و به عنوان آموزگار به فعالیت پرداخت . در سال 1921 به فلسطین مهاجرت کرد و به کیبوتس \" مرهاویا \" پیوست . در سال 1924 کیبوتس مرهاویا را ترک کرد و به فعالین سازمان هیستادروث وحزب کارگر ( ماپای ) شد . او بعداً توانست به عضویت هیات اجرایی سازمان هیستادروث و سپس ریاست دبیر خانه آن برسد . در سال 1936 رئیس ادراه سیاسی سازمان هیستادروث شد . وی از جمله مخالفین برنامه پیشنهادی سال 1937 کمیسیون \" پیل \" مبنی بر تقسیم ( سرزمین فلسطین ) بود . پس از دستگیری موشه شارت در سال 1946 از سوی حکومت دست نشانده انگلیسی ها ، رئیس اداره سیاسی آژانس یهود شد .
در نوامبر1947 و ماه مه 1948 به هنگام اعلام تاسیس کشور اسرائیل ، با ملک عبدالله پادشاه اردن ملاقات کرد . این ملاقات به منظور جلوگیری از پیوستن آن کشور به دیگر دولت های عربی در جنگ با متجاوزین اسرائیلی انجام گرفت تا بدین وسیله اردن به موافقت نامه محرمانه ای که در خلال سال های 1946 – 1947 بین طرفین به عمل آمده بود ملتزم باقی بماند . پس از تشکیل کشور اسرائیل در سال 1948 ، به سفارت اسرائیل در اتحاد شوروی منصوب شد و تا سال 1949 در این سمت باقی بود . در همین سال به نمایندگی کنست انتخاب شد که تا سال 1974 مداومت داشت . در سال 1949 وزیر کار شد و مسئولیت وی تدارک فرصت های شغلی برای مهاجرین به فلسطین بود . از جمله بارزترین دست آوردهای وی در آن دوره تاسیس \" سازمان بیمه ملی \" بود . در سال 1956 به جای موشه شارت – که از سوی دیوید بن گوریون مجبور به استعفاء گردید – وزیر امور خارجه شد که تا سال 1966 به مدت ده سال به طول انجامید و وی در مدت مسئولیتش طرفدار سیاست های بن گوریون بود . مایر اهتمام خاصی به گسترش روابط با اسرائیل با کشورهای جهان سوم و به ویژه کشورهای آفریقایی داشت ، چرا که آفریقا ( از دیدگاه اسرائیل ) در واقع به مثابه زمینه حیات طبیعی اسرائیل به شمار می رود . هنگامی که وزیر امور خارجه بود از رهبران اصلی حزب کارگر محسوب می شد . او در سال 1966 از هیات دولت استعفاء داد به نظر می رسید حیات سیاسی وی نیز در شرف پایان یافتن است . ولی ، پس از استعفای لوی اشکول ، وی در سال 1969 به نخست وزیری برگزیده شد . هدف از این انتخاب جلوگیری از انشعاب احتمالی در حزب بین طرفداران دایان و طرفداران ایگال آلون بود .
مایر از همه نخست وزیران تاریخ اسرائیل مردمی تر به شمار می رود . و حتی سیاست های افراطی وی مورد تایید اغلب اسرائیلی ها بود . اما در عین حال ، بسیاری نیز شروع جنگ 1973 را نتیجه سیاست های افراطی وی می دانستند . چنانچه پیس از پایان جنگ ، کمیته بررسی مسئولیت شکست ( اولیه اسرائیل ) در جنگ که به این منظور تشکیل شده بود ، وی را از جمله مسئولینی که باعث شکست در جنگ شده اند محسوب نمود . در نتیجه ، پس از انجام تظاهرات علیه وی و دولتش استعفای خود را تقدیم کرد . وی در خلال روزهای آخر مسئولیت نخست وزیری اش موافقتنامه های مربوط به ایجاد رابطه با مصر و سوریه را امضاء کرد . به دلیل مشارکت هایش در جامعه اسرائیل ، در سال 1975 \" جایزه اسرائیل \" را دریافت کرد . و بالاخره پس از گذشت یک سال و نیم از شکست حزب او در انتخابات عمومی ، در دسامبر 1978 در گذشت . در اسرائیل بسیاری بر این اعتقاد هستند که دوران نخست وزیری وی فرصت از دست رفته و گمشده ای بود که می توانست به حل سیاسی درگیری اعراب و اسرائیل منجر شود .
تحصیلات در مدرسه تربیت معلم \" میلواکی \" آمریکا . اثر وی : زندگی من 1975 .


محامید ، هاشم :
در 18 فوریه 1945 در فلسطین متولد شد . در فلسطین به تحصیل پرداخت و درای دانشنامه کارشناسی ارشد در علوم تربیتی می باشد . رئیس شورای محلی \" ام الفحم \" ، متاهل و داراری سه فرزند ، و نماینده مجلس از سوی جنبش \" حداش \" از سال 1988 به بعد می باشد .


مریدور ، دان :
متولد23 آوریل 1947 در قدس ( تحصیلات عالی در رشته حقوق ، وکیل دادگستری ) . پسر \" الیاهو مریدور \" نماینده متوفی کنست و از رهبران قدیمی سازمان \" ایتسل \" می باشد . در سال 1984 برای اولین بار از سوی جنبش حیروت و حزب لیکود به نمایندگی مجلس انتخاب شد و مجدداً در سال های 1988 و 1992 انتخاب گردید و دبیر هیات دولت و نیز در سال 1988 در دولت اسحاق شامیر به مقام وزارت دادگستری رسید تا سال 1992 .


مصالحه ، نواف :
متولد سال 1942 . در سال 1988 به نمایندگی کنست انتخاب شد و در سال 1992 نمایندگیش تجدید گردید . در سال 1969 عضو سازمان \" کشاورز جوان \" وابسته به حزب کارگر شد . در مؤسسه های وابسته به سازمان هیستادروث فعالیت داشته و اولین عربی است که به عضویت در کمیته مرکزی حزب کارگر انتخاب شده است . انتخاب به عنوان نماینده کنست و معاون مجلس در آوریل 1989 ، معاون وزیر بهداری ، مسئول ویژه امور اعراب در دولت اسحاق رابین ژوئیه 1992 – مجدداً معاون مجلس ژوئیه 1992 .


مودای ، اسحاق :
تاجر و سیاستمدار . متولد سال 1926 در تل آویو ، اسم حقیقی وی \" اسحاق مدزوویچ \" است . در سال های 1948 – 1953 در ارتش اسرئیل خدمت کرد و به درجه سرهنگی رسید ، و پس از ترک ارتش به فعالیت های تجاری پرداخت . در خلال سال های 1961 – 1977 مدیر شرکت لوازم آرایشی \" رولون \" بود . در سال 1961 به حزب لیبرال پیوست و در سال 1962 به ریاست واحد گاردهای جوان حزب انتخاب شد . در انتخاب شهرداری \" هرتسل \" در سال 1969 در راس فهرست نامزدهای گروه گاحال ( جمعیت لیبرال های حیروت ) قرار داشت ولی در برابر \" یوسف نیوو \" شکست خورد و بعداً در سال 1973 به نمایندگی مجلس انتخاب شد .
پس از پیروزی جناح لیکود ، در سال 1977 در دولت مناخیم بگین به مقام وزارت نیرو رسید و تا سال 198 در این سمت باقی ماند و سپس مجدداً در سال های 1982 – 1984 د رهمین سمت انجام وظیفه کرد . وزیر ارتباطات در سال های 1979 – 1981 ، وزیر مشاور در سال های 1981 – 1982 . پس از فوت \" سیمحا ارلیخ \" در سال 1983 ، علیرغم این که نامزدی رهبری وی ( اسحاق مودای ) مورد قبول تمامی جناح های حزب نبود ، با این حال رهبر حزب لیبرال شد . در سال 1984 در دولت وحدت ملی به مقام وزارت دارایی منصوب شد . وی از جمله بارزترین شخصیت های تدوین و اجرای برنامه تنظیم اقتصادی کشور به منظور جلوگیری از افزایش چشمگیر در صد تورم – که تهدید کننده ایجاد بحران در اسرائیل بود – به شمار می رفت . برنامه یاد شده مورد پشتیبانی شیمون پرز نخست وزیر وقت بود .
پس از بروز اختلاف نظر با نخست وزیر ، در آوریل 1986 از مقام وزارت درایی استعفاء کرد و وزیر دادگستری شد . مدتی نیز در این سمت انجام وظیفه کرد و باعث ایجاد شبه بحرانی در کشور شد که توسط \" اسحاق رامیر \" دادستان کل اسرائیل بر طرف شد . در ژوئیه 1986 به شکل آشکار به شیمون پرز نخست وزیر اهانت کرد و همین امر باعث شد که پرز او را مجبور به استعفاء نماید . در اکتبر همان سال اسحاق شامیر به نخست وزیری رسید و مواردی به عنوان وزیر مشاور به هیات دولت بازگشت ، و پس از آن در دسامبر 1988 وزیر برنامه ریزی و اقتصاد شد . در بهار سال 1990 جناح لیکود را ترک کرد و حزب \" اتحاد نظر صهیونیسم \" را تاسیس کرد . علیرغم وجود اختلاف نظر بین او و شامیر در آن زمان ، شامیر مجبور شد وی را به هیات دولت بازگردانده و وزیر دارایی نماید تا بدین وسیله اکثریت تضمین کننده ادامه دولتش را حفظ کند ، چرا که دولت او در آستانه از دست دادن اکثریت آرا در مجلس بود ، مواردی تا سال 1992 یعنی تا زمانی که جناح لیکود در برابر حزب کارگر شکست خورد ، در مقام وزارت بود . وی از سیاستمداران بسیار افراطی جناح راستگرایان اسرائیل به شمار می رود .
تحصیلات : در رشته مهندسی شیمی ، لیسانس علوم ، و لیسانس حقوق در موسسه \" تکنیون \" و دانشگاه عبری بیت المقدس و نیز دانشگاه عبری شعبه تل آویو . دستیار وابسته نظامی اسرائیل در لندن 52 – 1951 ( با درجه سرهنگی ) ، عضو کمیسیون خلع سلاح 1953 ، رئیس انجمن آژانس های تبلیغاتی اسرائیل 73 –1970 ، عضو کمیته اجرایی انجمن تولید کنندگان صنعتی 73 – 1971 ، معاون اتاق بازرگانی و صنایع اسرائیل آمریکا 1970 و غیره


میتزنا، امیرام :
در سال 1945 در کیبوتس \" دافریت \" متولد شد . در سال 1963 به ارتش اسرائیل پیوست و مدت زیادی در واحد نیروهای زرهی خدمت کرد . فرمانده تیپ زرهی در منطقه نظامی جنوب و سپس منطقه شمالی ، فرمانده آموزشگاه زرهی ، فرمانده دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد ( 1981 – 1983 ) ، معاون اداره عملیات ستاد کل ارتش ( ژانویه 1986 ) ، فرمانده منطقه نظامی مرکزی که در خلال این مسئولیت متهم به ناکامی در مقابله با جنبش انتفاضه فلسطینی های ساکن سرزمین های اشغالی گردید . سپس با بورس تحصیلی به آمریکا رفت و به مدت یک سال به عنوان دستیار پژوهشگر در دانشگاه هاروارد فعالیت کرد . دارای دانشنامه دکترا در رشته جغرافیا از دانشگاه حیفا است . ضمناً دارای دانشنامه کارشناسی ارشد در علوم سیاسی است . در مدرسه عالی جنگ آمریکا نیز تحصیل کرده است . د ر8 مارس 1991 با درجه سر لشگری به ریاست اداره برنامه ریزی ستاد کل ارتش منصوب شد . در مارس 1994 در حائثه سقوط چرخبال ( هلی کوپتر ) کشته شد .


میلو ، رونی :
متولد 26 نوامبر 1949 در تل آویو ، وکیل دادگستری . رئیس جنبش حیروت 1980 ، عضو کمیسیون های امور خارجه و امنیت ، قانون اساسی ، حقوقی ، دادگستری ، و مهاجرت مجلس . نماینده مجلس از سوی جناح لیکود 1992 ، و فرماندار شهر تل آویو 1993 . متاهل و دارای دو فرزند است .
تحصیلات عالی در دانشکده حقوق دانشگاه تل آویو ، عضو \" الیشوا \" ، رئیس انجمن دانشجویان اسرائیل 72 – 1971 ، عضو هیات رهبری جنبش حیروت 80 –1974 ( رئیس شاخه جوانان جنبش : 80 – 1979 ) ، وزیر محیط زیست 92 – 1988


مینع ، دیوید :
یکی از رهبران حزب لیکود . متولد سال 1953 در فلسطین . از خانواده ای یهودی می باشد که از عراق مهاجرت کرد و در شهرک \" رامات گان \" نزدیک تل آویو اسکان یافت . در دانشگاه های تل آویو و بارایلان به تحصیل پرداخت و دو دانشنامه کارشناسی در رشته های حقوق و مدیریت اداری اخذ نمود . نماینده مجلس از سوی حزب لیکود ژوئن 1992 .
صفحه بعد فهرست صفحه قبل