صفحه بعد ر صفحه قبل

ر


رابین ] سپهبد [ اسحاق :
سیاستمدار و نظامی اسرائیلی ، متولد سال 1922 در قدس ، پدر وی از جمله پایه گزاران اصلی جنبش کارگران یهود در فلسطین بود . مادر وی \" روزا کوهین \" مدت چند سال نماینده شورای کارگران تل آویو بود . رابین قبل از پیوستن به گروه تروریستی پالماخ در مدرسه کشاورزی کفر تبور تحصیل کرد . وی لشکر \" هاریل \" را در جنگ 1948 رهبری کرد ، و در بیت المقدس و نقب جنگید ، و در جبهه جنوبی افسر عملیاتی بود . پس از پایان جنگ به ارتش پیوست و به مناصب بالایی دست یافت . با درجه ژنرالی رئیس اداره آموزش ارتش 1953 – 1956 ، فرمانده نظامی منطقه شمالی 1956 – 1959 ، رئیس واحد عملیات ارتش 1959 – 1964 ، و رئیس ستاد ارتش 1961 – 1964 . از جمله مهم ترین موفقیت های وی تشکیل یک مدیریت ستادی متشکل از افرادی نظیر \" اسرائیل تال \" ، \" ماتی بیلید \" ، و \" آریل شارون \" بود که دارای دیدگاه ها و نظرات نظامی نوین به شمار می آمدند . رابین ارتش اسرائیل را در جنگ 1967 رهبری و فرماندهی کرد ، و پس از اینکه دوران ریاست ستاد ارتش ( 1964 – 1968 ) را به پایان رساند تا سال 1973 در سمت سفیری اسرائیل در آمریکا خدمت کرد و نقشی مهم و اساسی در توسعه ی همکاری های نظامی آمریکا و اسرائیل ایفا نمود . رابین از جمله نزدیکان گلدا مایر نخست وزیر بود و روابط خویش را با وی با دور زدن از کنار \" آباابان \" که وزیر خارجه بود ، حفظ نمود .

در طول جنگ روانی سال 1970 ، رابین توصیه کرد که اسرائیل اعماق خاک مصر را بمباران نماید که حکومت اسرادیل پیشنهاد وی را نپذیرفت . پس از بازگشت از ماموریت واشنگتن وارد فعالیت های سیاسی شد و در دوره هشتم انتخابات به نمایندگی مجلس انتخاب شد . جنگ اکتبر و در نتیجه کاهش شهرت و اعتبار رهبران سیاسی باعث شد که وی از جمله بارزترین نامزدهای احراز مسئولیت های مهم در هیات دولت گردد . در سال 1974 در دولت گلدا مایر به وزارت کار منصوب شد و پس از سقوط دولت در آوریل همان سال به نخست وزیری رسید . دولت وی سه سال دوام داشت و در طول آن پیمان ایجاد رابطه با مصر منعقد شد که منجر به توافقنامه صلح گردید . اما دولت وی با مشکلات زیادی به ویژه اقتصادی مواجه گردید که علت اصلی آن انجام بازسازی ارتش ( و هزینه های سنگین آن ) پس از جنگ 1973 بود . در رابطه با این مشکلات ، روابط متشنج وی و رقیبش یعنی شیمون پرز وزیر دفاع مؤثر بود .
پس از رسوایی کشف وجود حسابی به نام همسرش در یکی از بانک های آمریکا در سال 1977 ، که امری غیر قانونی برای مسؤلین اسرائیل تلقی می شود ، رابین استعفاء داد و این رسوایی باعث ناکامی حزب کارگر در انتخابات گردید . پس از تشکیل دولت ائتلافی ( حزب لیکود و حزب لیکود ) در سال 1984 ، تا سال 1990 در مقام وزارت دفاع انجام وظیفه کرد . وی مسئول استفاده از سیاست های \" مشت آهنین \" و \" شکستن استخوان \" بود که ارتش اسرائیل عملا آن را بر علیه انتفاضه ی مردم فلسطین به کار گرفت . از سال 1974 به بعد به همراه شیمون پرز به شکل متناوب رهبری حزب کارگر را به عهده داشت . حزب کارگر در سال 1992 به پیروزی رسید و پس از پیروزی حزب در انتخابات ، به نخست وزیری رسید . رابین در دوران حکومتش ( از سال 1992 به بعد ) پیمان صلح با سازمان آزادی بخش فلسطین و اردن را عملی و محقق ساخت . در میان اسرائیلی ها متولد فلسطین ، رابین اولین نخست وزیر آن گروه به شمار میرود .
دوران نخست وزیری سپهبد اسحاق رابین تا نوامبر 1995 به طول انجامید . زیرا وی به وسیله یک دانشجوی جوان یهودی با گرایش های راست افراطی و عضو گروه \" اییال \" که مخالف روند صلح اعراب و اسرائیل و اجرای فرمول \" زمین در قبال صلح \" بود ، در تاریخ 4 نوامبر 1995 در تل آویو ترور و فوت شد . پس از مرگ وی ، \" شیمون پرز \" همکار و یار حزبی اش ، مسؤلیت نخست وزیری را به عهده گرفت . رابین به خاطر تلاش هایش در راه انعقاد قرار داد صلح خاورمیانه ، جایزه صلح نوبل سال 1994 را به طور مشترک به اتفاق یاسر عرفات رهبر ساف و نیز شیمون پرز دریافت کرد . و نیز دریافت درجه دکترای افتخاری از چند دانشگاه اسرائیلی و آمریکایی . اثر وی : خاطرات رابین ( منتشر در سال 1979 در بوستون آمریکا )


رابینوویتز ، ایتمار :
متولد سال 1942 ، استاد حقوق و علوم سیاسی ، رئیس دانشگاه تل آویو ، و کارشناس امور سوریه . اسحاق رابین پس از به قدرت رسیدن در سال 1992 ، وی را به ریاست هیات نمایندگی اسرائیل در مذاکره با سوریه انتخاب کرد . سپس به عنوان سفیر اسرائیل در آمریکا منصوب شد که همزمان ریاست هیات مذاکره با سوریه را نیز به عهده داشت .

روبنشتاین ، آمنون :
متولد سال 1931 در تل آویو ، در دانشگاه عبری تحصیل کرد و از دانشگاه لندن درجه دکترای فلسفه گرفت . عضو هیات تحریریه روزنامه \" هآرتس \" در سال 1963 ، استاد و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تل آویو ، نویسنده مقاله ها و تفسیرهای رادیو تلویزیونی متعدد ، دارای تالیفاتی درباره مسائل یهودیان ، و امور حقوقی . رهبر جنبش \" تغییر \" ( شینوی ) علیه مقصرین جنگ اکتبر 1973 می باشد . جنبش مذکور به همراه دیگر شخصیت ها و گروه ها در سال 1977 به \" جنبش دمکراتیک \" که توسط ژنرال \" ایگال یادین \" تشکیل شده بود ، پیوست و به همراه آنان \" جنبش دمکراتیک برای تغییر \" را تشکیل داد که در انتخابات سال 1977 به 15 کرسی دست یافت . جنبش \" شینوی \" پس از پیوستن یادین یک دولت مستقل تشکیل داد که دارای پنج نماینده می باشد . وزیر ارتباطات در دولت شیمون پرز 1984 – 1988 ، نماینده مجلس از سوی حزب میرتس ژوئن 1992 ، وزیر نیرو و تاسیسات در دولت اسحاق رابین ژوئیه 1992 ، و سپس وزیر آموزش و پرورش .


روبنشتاین ، الیاخیم :
متولد سال 1947 در تل آویو ، متاهل و دارای چهار فرزند ، و از یهودیان متدین و عضو جناح لیکود . رشته حقوق و زبان های یهودی و عربی را در دانشگاه عبری ( بیت المقدس ) تحصیل کرد و در طول دهه 20 به عنوان پژوهشگر مسائل یهود ، صهیونیسم ، و اعراب به فعالیت پرداخت . از جمله یاران نزدیک گروه \" گوش ایمونیم \" است که از مشوقین و حامیان امر اسکان یهودیان در کرانه رود اردن و نوار غزه می باشند و در همین راستا فعالیت می کنند .
در خلال سال های 1966 – 1970 در ارتش خدمت کرد و با درجه سرگردی از ارتش بیرون آمد . تا سال 1973 از جمله مقامات مهم سازمان اطلاعات بود و سپس به عنوان معاون \" یوسف شکانوور \" مشاور حقوقی وزارت دفاع منصوب شد . در کمیته ویژه جمع آوری اطلاعات که مسئولیت تحقق پیرامون شکست اولیه اسرائیل در جنگ اکتبر سال 1973 را به عهده داشت ، مشارکت کرد . در سال های 1969 – 1983 استاد علوم سیاسی دانشگاه \" بارایلان \" بود . موشه دایان در سال 1977 وی را به وزارت خارجه برد و به عنوان مدیر دفتر خارجی و مشاور وزیر خارجه مشغول به کار شد .
در سال 1980 به عنوان معاون مدیر کل وزارت خارجه . مسئول روابط با مصر فعالیت نمود . نماینده وزارت امور خارجه 1985 – 1986 . تا سال 1986 با مرتبه دبیر اولی مسئول امور سیاسی سفارت اسرائیل در آمریکا بود و سپس اسحاق شامیر وی را فراخواند و مسئولیت دبیری هیات دولت را به وی سپرد و رئیس هیات نمایندگی اسرائیل در مذاکرات با فلسطینی ها و اردنی ها . در آوریل سال 1994 از مسئولیت دبیری هیات دولت و ریاست هیات مذاکره با فلسطینیان و اردنی ها استعفاء داد و اکنون مشاور حقوقی وزارت دفاع می باشد . وی از جمله کارشناسان سیاست های آمریکا به شمار می رود . پس از تهاجم سال 1982 اسرائیل ( به جنوب لبنان ) ، در مذاکرات اسرائیل و لبنان مشارکت داشت .


روتشیلد ، دانیل :
متولد سال 1946. در سال 1964 به ارتش اسرائیل پیوست و مسئولیت های آموزش و فرماندهی را به عهده گرفت . در اداره اطلاعات ( ارتش ) خدمت کرد و به مقامات بالایی دست یافت . رئیس دفتر رئیس ستاد ارتش اوت 1984 – مارس 1985 . چند دوره آموزش نظامی را گذرانده است . از جمله : فارغ التحصیل دوره عالی افسران اطلاعات ، دانشکده جنگ افزارهای مشترک فرماندهی و ستاد ، و دانشکده نظامی کمبرلی انگلیس .
فرماندهی واحد ارتباطات در بخش اشغالی جنوب لبنان 1985 – 1986 . عضو هیات مذاکرات اسرائیل برای اجرای مفاد موافقتنامه خود مختاری در نوار غزه و اریحا با سازمان آزادی بخش فلسطین است که هدف آن انجام گفتگوهای لازم در زمینه چگونگی انتقال مسئولیت حکومت شهری به سازمان آزادی بخش فلسطین می باشد .


روزن ، بنحاس :
قاضی و سیاستمدار اسرائیلی . متولد سال 1887 در آلمان . اسم حقیقی وی \" بنحاس روزنبلوت \" . وی از جمله موسسین جنبش \" جوانان صهیونیست \" و از رهبران \" اتحادیه صهیونیسم \" در آلمان می باشد . در سال های 1926 – 1930 عضو کمیته اجرایی جنبش صهیونیسم در لندن بود . در سال 1930 به فلسطین مهاجرت کرد و دفتری برای انجام وکالت گشود ، و در کنار فعالیت های حقوقی به امر جذب یهودیان از آلمان به فلسطین اهتمام ورزید . در دهه 40 حزب \" هجرت جدید \" به عنوان نماینده مهاجرین جدید – به ویژه آلمانی تبارها – را تاسیس کرد .
هنگام تاسیس کشور اسرائیل رهبری یک حزب میانه رو به نام \" حزب ترقی خواه \" را عهده دار بود و در اولین دولت اسرائیل وزیر دادگستری شد ، و در اولین دوره کنست 1949 به نمایندگی مجلس انتخاب شد که تا سال 1968 نمایندگیش ادامه داشت . در سال 1965 رئیس \" حزب لیبرال مستقل \" شد . در سال 1968 بازنشسته شد و بعدا به جهت اقدام پایه گذاری آن ، در سال 1973 \" جایزه اسرائیل \" را دریافت کرد . وی در سال 1978 در گذشت .


صفحه بعد فهرست صفحه قبل