صفحه بعد ز صفحه قبل

ز
زایدل ، هایدل :
متولد سال 1920 در لهستان و در سال 1948 به فلسطین مهاجرت کرد . در کمیته مرکزی هیستادروث عضویت داشت ، و از سوی حزب \" آزادیخواهان مستقل \" به مجلس رفت . ولی هنگامی که تلاش های وی برای پیوستن به جناح لیکود از سوی رهبری حزب مورد پذیرش قرار نگرفت ، از حزب آزادیخواهان جدا شد . سپس جناح \" احدوت \" را در چارچوب حزب لیکود تاسیس کرد . وی دارای چندین رساله پژوهشی و مقاله درباره امنیت اجتماعی می باشد .

زندنبرگ ، الیعازر :
متولد 22 فوریه 1962 در حیفا ، فارغ التحصیل دانشکده حقوق تل آویو ، متاهل و دارای یک فرزند . نماینده ی کنست از سوی حزب تسومیت ، به عنوان نفر چهارم فهرست حزبی انتخاب سال 1992 .

زویلی ، نسیم :
متولد سال 1942 در تونس . بعدا به فلسطین مهاجرت کرد و در شهرک پیشرفته \" اولیتس \" اسکان یافت و در حال حاضر نیز به همراه همسر و سه فرزندش در آنجا اقامت دارد . اولین مسولیت وی دبیری شهرک محل اقامتش بود که در حین انجام وظیفه رهبران حزب کارگر با شناخت توانایی های ویژه وی ، مسولیت سازمان دهی محلی را به وی واگذار کردند ، و سپس به عضویت کمیته مرکزی حزب کارگر درآمد . پس از آن ، \" شیمون پرز \" و بعدا \" اسرائیل زنگر \" رئیس کنگره جهانی یهودیان وی را شناسایی کردند که با پشتیبانی زنگر رئیس واحد شهرک ها و اقامت های آژانس یهود شد . در انتخابات سال 1988 رئیس بخش تبلیغات حزب کارگر و در انتخابات سال 1992 رئیس کمیته انتخاباتی جوانان بود ، در انتخابات \" البهایمریز \" حزب کارگر با بدست آورن 57 هزار رای ، پیروزی کوبنده و خیره کننده ای بدست آورد . چنانچه در بین رهبران حزب نفر دهم و در فهرست حزبی انتخابات نفر هشتم شد . اسحاق رابین نخست وزیر به دلیل طرفداری شدید وی از شیمون پرز از واگذاری مقام وزارت به وی خودداری کرد و پیشنهاد معاونت وزارت دارایی را به او کرد . اما زمانی که زویلی مطلع شد \" آبراهام شوحط \" وزیر دارایی نیز با وی روی خوش ندارد ، از پذیرش مسئولیت یاد شده خودداری کرد . پس از آنکه \" یوفال فرانکل \" نامزد مورد نظر رابین برای دبیر کلی حزب کارگر در سال 1992 شکست خورد ، وی به سمت دبیر کلی حزب انتخاب شد .


زیاد ، توفیق \" در سال 1930 در \" ناصره \" متولد شد و تحصیلات دوره متوسطه را نیز در همان جا گذراند . وی شاعری معروف است و 9 کتاب در زمینه شعر و ادبیات منتشر کرده است . از شخصیتهای اصلی حزب \" راکاح \" می باشد . در سپتامبر 1975 به ریاست شهرداری ناصره انتخاب شد .


زیسمان ، امانوئل :
متولد سال 1935 در بلغارستان ، در رشته حقوق و روابط بین الملل در دانشگاه عبری بیت المقدس تحصیل کرد . زندگی سیاسی اش را از فعالیت در حزب \" احدوت ها عفوداه \" شروع کرد . این حزب از جمله احزاب تشکیل دهنده حزب کارگر است . خط مشی سیاسی خود را از طریق فعالیت در سازمان هیستادروث و شهرداری قدس مشخص کرد و مسئولت های مهمی را در زمینه های مالی ، آموزش ، فرهنگ ، ورزش و امور فوق برنامه عهده دار گردید . از طرفداران جناح \" بازها \" می باشد و در زمینه مسائل دینی از نظرات اسحاق رابین نخست وزیر حمایت می کرد . با تصویب هرگونه قانونی که احتمالًا دارای ویژگی اجبار در دین باشد مخالف است . از ژوئیه سال 1992 به بعد رئیس کمیته مهاجرت و پذیرش مجلس شد .


زیوی ، رخاوام :
متولد سال 1926 در قدس . در سال 1944 به گروه تروریستی پالماخ پیوست و در جنگ سال 1948 شرکت کرد . فرمانده گردان در تیپ جولان و رئیس واحد عملیات ستاد کل ارتش . در زمان ریاست فرماندهی نظامی منطقه جنوبی ، در جنگ 1956 شرکت کرد . در سال 1961 ریاست ستاد منطقه نظامی مرکزی و سپس معاونت ستاد کل را در سال 1964 عهده دار بود . در سال 1968 فرمانده منطقه مرکزی شد و شخصاً در بیش از 100 عملیات نظامی بر علیه فدائیان فلسطینی شرکت کرد و یک خط دفاعی را در امتداد رود اردن بنا نهاد . در سال 1973 از ارتش کناره گیری کرد ، ولی پس از شروع جنگ اکتبر 1973 به عنوان معاون و دستیار ویژه رئیس ستاد کل ارتش به خدمت فراخوانده شد . از نوامبر 1973 تا ژانویه سال 1974 ریاست ستاد کل ارتش را عهده دار بود . در سال 1967 از دانشکده ستاد و فرماندهی در آمریکا فارغ التحصیل شد . در سال های 1974 – 1977 به عنوان مشاور نخست وزیر در امور تروریسم فعالیت کرد . به عنوان مشاور امور نظامی با اسحاق رابین نخست وزیر همکاری کرد ( 1974 – 1977 ) . جنبش مولیدیت ( انتقال ) را که خواستار اخراج فلسطینیان از اراضی اشغالی می باشد ، تاسیس کرد . در سال 1988 دو کرسی و در سال 1992 سه کرسی در کنست بدست آورد .


صفحه بعد فهرست صفحه قبل