صفحه بعد متن صفحه قبل


متن

طى هفته گذشته، مباحث زیادى در رژیم صهیونیستى در مورد احتمال انجام ترور آریل شارون مطرح شده و این موضوع همچنان ادامه دارد. اگر چه گزارش سرویس امنیت عمومى رژیم صهیونیستى (شین بت) باعث آغاز این مباحث گردید، اما در واقع اظهارنظر «آویگدور نونتزال» [۱] حاخام بخش قدیمى قدس را باید نقطه اصلى شروع این ماجرا به حساب آورد. وى طى یک سخنرانی در کرانه باخترى گفت: قوانین دین یهود، اجازه کشتن کسى را مى‌دهد که مى‌خواهد شما را بکشد. اگرچه امروز این مسأله در قوانین عادى نیامده، اما از نظر اخلاقى و فلسفى، شامل کسى مى‌شود که بخواهد بخشى از سرزمین اسرائیل را به غیر یهودیان انتقال دهد. [۲] وى به قانون مذهبى «دین رودف» [۳] اشاره کرد وافزود: «اگر کسى بخواهد سرزمین اسرائیل را به غیریهودیان واگذار کند، براساس قوانین یهود، کشتن وى مجاز است». [۴] این اظهارنظر با واکنش‌هاى شدیدى مواجه شد و حتى برخى نمایندگان کنست نظیر ایتان کابل (از حزب کارگر) و آو شالوم ویلان (میرتس- یاحد) از دادستان کل اسرائیل خواستند که علیه این حاخام اقامه دعوى کند. بنیامین نتانیاهو، وزیر دارایى نیز اعلام کرد، کسى نباید خود را در جایگاهى بالاتر از قوانین کشور قرار دهد. [۵]

به‌دنبال صدور این فتواى مذهبى که آریل شارون را هدف قرار داد، این سؤال مطرح گردیده است که آیا امکان دارد، شارون به سرنوشت اسحاق رابین دچار شود؟ به‌ویژه اینکه ۹ سال پیش نیز خاخام‌‌هایش از ترور رابین، موضوع اجراى حکم مذهبى «دین رودف» را مطرح کرده بودند و پس از آن نخست‌وزیر وقت ترور شد.

در این نوشتار پس از بررسى بازتاب سخنان خاخام شهر قدس، به ابعاد مختلف مذهبى عقب‌نشینى از غزه و نیز احتمال ترور آریل شارون مى‌پردازیم.

صفحه بعد فهرست صفحه قبل