صفحه بعد جایگاه غزه در متون مذهبى یهودیان صفحه قبل

جایگاه غزه در متون مذهبى یهودیان

به هر میزانى که قداست یک مکان براى پیروان یک مذهب، بیشتر باشد، آنها به همان اندازه براى آن اهمیت قائلند و چشم‌پوشى از آن نیز بسیار سخت‌تر خواهد شد. براى مثال، بیت‌المقدس در میان مسلمانان جایگاه ویژه‌اى دارد و این مکان براى مسیحیان و یهودیان نیز داراى چنین اهمیتى است. به همین دلیل است که حساسیت میان طرفداران این سه دین در مورد بیت‌المقدس همچنان وجود دارد.

در مورد نوارغزه نیز دو تفسیر در میان یهودیان وجود دارد. یهودیان افراطى که به ایده «نیل تا فرات» معتقدند، براى نوارغزه به‌عنوان بخشى از این قلمرو تقدس قائلند، براساس این تفسیر، تمامى مناطق واقع در حد فاصل رود نیل تا فرات همه مقدس بوده و از ارزش یکسانی برخوردار بوده و «ارض اسرائیل» محسوب مى‌شود. از این‌رو چشم‌پوشى از هر بخش آن به زعم حامیان این تفسیر، خلاف قوانین دین یهود محسوب مى‌شود. این افراد میان نوارغزه و کرانه باختری تفاوت قائل نیستند و با تخلیه شهرک‌هاى یهودى‌نشین در نوارغزه مخالفند.

تفسیر دیگر در مورد غزه، استناد به تاریخ خود یهودیان است که براساس آن غزه جز سرزمین‌هاى مقدس محسوب نمى‌شود. حتى اگر مهاجرت قبایل عرب در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به فلسطین را با دیدگاه یهودیان نگریسته و این افراد که به «کنعانیون» معروف شدند، نادیده گرفته شوند، یهودیان در مناطق محدودى از سرزمین فلسطین تشکیل دولت دادند. و این کنعانیون بودند که براى نخستین بار به بیت‌المقدس کنونى وارد شدند.

گروهى از این قوم مدتى بعد، تمدن فینیقى را در سواحل مدیترانه و لبنان کنونى به‌وجود آورند. کنعانی‌ها حدود ۱۵۰۰ سال این ناحیه را در اختیار داشتند و شهرهایى نظیر نابلس و هبرون (الخلیل) را ساختند. عبرانى‌ها حدود ۷۰۰ سال بعد از قبایل عرب، یعنى حدود ۱۸۰۰ قبل از میلاد وارد شهر «اور» مرکز کلدانی‌ها در عراق شدند و به ارض کنعان مهاجرت کردند. [۱۹]

حضرت داودد (ع) و جانشینش سلیمان (ع) در سال ۹۷۶ قبل از میلاد، جمعا ۸۰ سال بر این منطقه حکومت کردند. پس از فوت حضرت سلیمان، حکومت آنها به دو بخش تقسیم شد: حکومت نخست در شمال فلسطین موسوم به اسرائیل و به پایتختى سامریه (مجاور نابلس) و حکومت دوم در جنوب معروف به «یهودیه» به پایتختى اورشلیم. اسرائیل شمالى در جریان حمله آشوری‌ها و یهودیه نیز توسط بابلى‌ها سقوط کرد.

بر این اساس است که غزه از همان قداستى که یهودیان برای کرانه باخترى قائلند، برخوردار نیست.

صفحه بعد فهرست صفحه قبل