صفحه بعد نتیجه‌گیری صفحه قبل

نتیجه‌گیری

عبارت شناسی واژه شیطانی، گرچه ممکن است برای برخی تازگی داشته باشد، ولی ما با تاریخچه و گرامر این نوع اظهارات سیاسی آشنا هستیم. ترجمان آن این است که بودجه امسال پنتاگون ۴۸ میلیارد دلار افزایش یافته است و بودجه وزارت دفاع به رقم ۳۷۹ میلیارد رسیده، که طی بیست سال گذشته افزایش بودجه به این چشمگیری نبوده است.

از منظر سیاست استراتژیک، امکان دارد کابینه بوش، قرارداد محدودکردن موشک‌های قاره پیمای‌ای بی ام ABM (Anti Ballistic Missile Treaty) را یک جانبه لغو کند. از طرفی مایل‌اند به هدف قرارداد کاهش سلاح‌های استراتژیک یعنی استارت دو (S.T.A.R.T.II) نرسد. در عین حال می‌خواهند پروژه «جنگ ستارگان» را مطرح کنند، که به خاطر هزینه‌های هنگفت و ناکارایی‌اش، مقبولیتی بین مردم آمریکا ندارد، لذا با این ذهنیت می‌خواهند آن پروژه‌ها را لانسه کنند. هر از گاهی وزارت دفاع بیانیه‌ای با عنوان «وضعیت حال و آینده و سلاح‌های هسته‌ای.

(Nuclear Posture Review) منتشر می‌کند. در آخرین بیانیه اعلام وضعیت، نئوکان‌های وزارت دفاع، نظریه مخرب و جدیدی مطرح کرده‌اند که اگر تاکنون سلاح‌های اتمی جنبه بازدارندگی داشته‌اند، ولی اکنون خواهان امکان کاربرد سلاح‌های هسته‌ای هستند. (Feasibility of Nuclear Application) به عبارت دیگر با سلاح‌های هسته‌ای پیچیده غیرکاربردی (به منظور بازدارندگی)، به گونه کاربردی برخودر می‌کنند. علاوه بر این نئوکان‌ها می‌خواهند با کاربرد سلاح‌های هسته‌ای کوچک، کشورهای بدون سلاح هسته‌ای را تهدید نمایند. گرچه قانون بین‌المللی عدم گسترش سلاح اتمی(NPT (Non Proliferation Treaty آمریکا را از هدف‌گیری کشورهای غیر مسلح به سلاح اتمی باز نمی‌دارد، ولی به لحاظ تاریخی، تاکنون آمریکا قول داده است که دست به چنین کاری نزند. این تعهد شفاهی آمریکا را «بیمه امنیتی منفی»

(a (negative security assurance می‌نامند. اما جدید بودن راست جدید یا نئوکان در این است که چنین «تضمین امنیتی منفی» را به جهان سومی‌ها و کشورهایی که سلاح اتمی ندارند، نمی‌دهند.

در زمان دولت ریگان، بینش و ایدئولوژی حلقه نئوکان‌ها به موارد راهبردی دست راستی زیر منجر شد:

الف) همکاری با آپارتاید و نژادپرستان آفریقای جنوبی؛

ب) کمک به کنتراهای نیکاراگوئه؛

ج) کمک به دیکتاتور خشن‌ هائیتی؛

د) تحمل حمله گسترده اسرائیل به لبنان حتی تا بیروت ؛

هـ) افزایش جوخه‌های مرگ شبه نظامی در السالوادور و گواتمالا؛

و) ادامه همکاری با سوهارتو، دیکتاتور نظامی اندونزی؛

ز) حمایت ریگان از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران.

سیاست نئوکان‌های امروز

حال ببینیم سیاست نئوکان‌های امروزی چگونه است:

الف) ایجاد حرکت‌های اجتماعی که سعی نمی‌کنند یک راه حل جامع‌تر و وسیع‌تر برای حل مسائل بیابند.

ب) حادتر کردن تنش‌های سیاسی و زمینه‌سازی برای برخوردهای آینده جدید بودن این راست در «نو» بودنشان نیست؛ نئوکان به عنوان یک اقلیت فعال؛ سازمان یافته و دارای ایدئولوژی، یکی از نیروهای موثر در سیاست خارجی می‌باشد. امکان آن هست که مسئولیت پست دولتی، مواضع آن‌ها را کمی متعادل‌ کند. با این حال خیلی از کارشناسان آمریکایی معتقدند که منافع درازمدت و ملی آمریکا نباید فدای اهداف ایدئولوژیک یک حلقه کوچک مقتدری باشد که کابینه بوش را به انحصار خود در آورده‌اند.

نفوذ بیش از اندازه این عقاب‌های ایدئولوژیک و برنامه‌هایشان، بسیاری از آمریکایی‌ها را نگران کرده است. کارشناسان معتدند این فرهنگ سیاسی که در درازمدت به وجود آمده، فضایی ایجاد کرده است که هیچ‌گونه بحث‌آزادی در مورد خاورمیانه نمی‌تواند انجام بگیرد. ادامه دادن یک سیستم خشن و بدون رعایت مسائل اجتماعی برای یک دوره طولانی، ممکن است بحران سیاسی و از آن مهم‌تر اخلاقی ایجاد کند. آیا این بحث‌ها و گفتمان‌ها فراتر از اختلاف دو وزارت‌خانه دفاع و خارجه است؟ آیا این گفتمان به وجود آمده به یک گلست نوست (Glastost) در فضای روشنفکری و سیاسی آمریکا تبدیل خواهد شد؟ آیا این حالت بحرانی یک گفتمانی ایجاد خواهد کرد که به یک بازنگری در فضای روشنفکری و سیاسی آمریکا منجر شود؟ آیا روابط ایران با آمریکا می‌تواند بدون یک گلست نوست واقعی در فضای روشنفکری و سیاسی آمریکا بهتر شود؟ آیا آمریکا به طرح امیر عبدالله برای صلح خاورمیانه پاسخ قانع کننده‌ای خواهد داد؟ آیا بدون طلوع چنین گلست نوستی صلح پایدار و عمیقی در خاورمیانه امکان‌پذیر هست؟

صفحه بعد فهرست صفحه قبل