صفحه بعد زندگى مذهبى صفحه قبل

زندگى مذهبى

از روزگاران كهن، اشكنازي‌ها و سفاردى‌ها، كنيسه‌هاى مجزا و مراكز مذهبى مخصوص به خود داشتند. بسيارى از كنيسه‌ها ارتدوكس هستند. ولى در عمل بسيارى از آنها مشى محافظه‌كارانه دارند. بوينس آيرس ۵۰ كنيسه ارتدوكس، ۵ كنيسه محافظه‌كار و يك كنيسه اصلاح‌طلب دارد. در سال ۱۹۶۲ حركت محافظه‌كارى در آرژانتين آغاز شد كه به عنوان شاخه‌اى از مركز آموزش الهيات يهوديان نيويورك به شمار مى‌آيد. [۳۲]

ذكر اين نكته ضرورى به‌نظر مي‌رسد كه جامعه يهوديان آرژانتين به‌طور كلى سكولار بوده و حداقل مراسم و مناسك مذهبى را داشته‌اند. [۳۳] همچنانكه پيشتر نيز ذكر گرديد در جريان بحران اقتصادى آرژانتين، تل‌آويو تلاش كرد با استفاده از فرصت به‌دست آمده يهوديان اين كشور را به مهاجرت تشويق كند. اما به جهت تساهل مذهبى يهوديان آرژانتين و لائيك بودن آنها، عدم اعتقاد آنها به ايدئولوژى صهيونيسم و سرزمين موعود، مى‌توان اينگونه نتيجه گرفت كه اين حداقل مهاجرت‌ها نيز نه از روى اعتقادات مذهبى و سياسى، بلكه ناشى از مشكلات معيشتى يهوديان روى داده است.

به‌رغم آنچه كه گفته شد بايد اذغان داشت كه در چند سال اخير زندگى مذهبى يهوديان در آرژانتين عمق بيشترى پيدا كرده است و در اثر ارتباط يهوديان اين جامعه با يهوديان خارج از آرژانتين (يا ديگر يهوديان دياسپورا) جريان‌ها و تشكلات مذهبى چندى در جامعه يهوديان آرژانتين به‌وجود آمده است. در اثر فعاليتهاى حاخام مارشال ماير (Meyer) از ايالات متحده، جريان محافظه‌كارى در آرژانتين به‌وجود آمده است كه شيوه‌هاى خاصى براى عبادت و دعا ارائه مي‌دهد. طرفداران اين جريان، مؤسسات تحقيقات و آموزشى چندى را در آرژانتين دایر نموده‌اند و نشرياتى نيز دارند و با اجراى برنامه‌هاى متنوع فرهنگى و سرگرم كننده يهودى‌هاى بسيارى را به خود جذب كرد‌ه‌اند. با ورود اين جريان به آرژانتين، توجه يهوديان به بعد مذهبى زندگى خود دوچندان شده است. از ديگر عواملى كه منجر به تجديد حيات مذهبى در آرژانتين شده است ورود يهوديان ارتدكس افراطى (Ultra -orthodox) به اين كشور و تقويت فعاليت‌هاى مذهبى مى‌باشد. تشكيل انجمن مطالعات يهوديان آمريكاى لاتين در آرژانتين كه اولين نشست آن در ايالات متحده و تحت رياست جوديث الكين برگزار شد نيز نشانه‌اى ديگر از تجديد حيات مذهبى در آرژانتين مي‌باشد. در اين نشست تعداد زيادى از نخبگان يهودى آرژانتين شركت داشتند و مقالات متعددى نيز به اين نشست ارسال گرديد. [۳۴] در پايان مي‌توان گفت تحولاتى حاکی از تجديد حيات مذهبى در ميان يهوديان آرژانتين صورت، گرفته است.

صفحه بعد فهرست صفحه قبل